Zprávy | Z archivu rubriky


Převážně chvála na adresu Česka a především premiéra Petra Nečase zněla tento víkend na 64. sudetoněmeckém sjezdu v bavorském Augsburgu. Sudetští Němci se ale zároveň znovu ohradili proti takzvaným Benešovým dekretům. Jejich předák Bernd Posselt tyto dekrety nazval "zombie" a vyzval Čechy, aby je společně se sudetskými Němci pohřbili. Kritiky se dočkal i nový český prezident Miloš Zeman za své kontroverzní názory na minulost. Účastníci každoročního srazu příslušníků německé menšiny vysídlené po druhé světové válce z Československa oceňovali Nečase hlavně za jeho únorový projev v Mnichově, kde český premiér zopakoval pasáž z česko-německé deklarace z roku 1997 vyjadřující lítost Česka nad příkořím způsobeným sudetským Němcům poválečným odsunem. Právě za narovnání politických vztahů mezi Čechy a Bavory v posledních letech sudetští Němci vyznamenali svou Evropskou cenou Karla IV. šéfa bavorské vlády a svého patrona Seehofera. Ten se ve svém proslovu na závěr augsburského sjezdu zdůraznil, že "vyhnání je bezprávím a bezprávím zůstane".

Cenu od sudetských Němců dostal také český dokumentarista David Vondráček za své filmy, v nichž bez obalu pohlíží na dramatické události v poválečném Československu spojené s násilím vůči německé menšině. V sobotu převzal nepravidelně udělovanou sudetoněmeckou cenu za lidská práva. V děkovné řeči odmítl princip kolektivní viny a vysídlování na jeho základě, a to nejen v případě poválečného odsunu Němců, ale i v dalších konfliktech moderní éry. Kriticky, i když notně diplomaticky se představitelé sudetských Němců naopak vyjádřili o prezidentovi Zemanovi, který na sebe již dříve upozornil řadou příkrých výroků vůči vysídleným Němcům.

Pražská koalice ODS a TOP 09 by mohla v příštím týdnu skončit. O možnosti vypovězení koaliční smlouvy uvažuje TOP 09. Nabídky k vytvoření nové koalice má prý už dlouho od sociálních demokratů. Řekl to náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09) v diskusním pořadu České televize. "Minimálně budeme jednat o změně, tedy v podstatě ji (koaliční smlouvu) budeme muset vypovědět. Je to tak," uvedl Hudeček. On sám je prý ale stále přesvědčen o tom, že problémy jsou řešitelné a o koalici stále vyjednává. Stranické vedení je podle něj s možným koncem pražské koalice srozuměno. Podle Hudečka se stále uvažuje o přerozdělení odpovědnosti radních u jednotlivých oblastí, především v dopravě. "I toto může teoreticky pomoci, jenom to přerozdělení," podotkl náměstek primátora. TOP 09, která v Praze v roce 2010 vyhrála komunální volby, má podle něj nabídku na vytvoření nové koalic z minulosti už také ze strany ČSSD. Koalici s někým jiným než s ODS by přitom TOP 09 v Praze "už dávno uzavřela", pokud by byla méně seriózní partner. Budoucí koalice se podle Hudečka musí shodnout na řešení problémů, jako jsou například nutná reorganizace magistrátu a zlepšení hospodaření s majetkem města, vypovězení smlouvy o nákupu nových tramvají pražským dopravním podnikem, financování a dostavba tunelu Blanka a řešení situace okolo Pražské plynárenské či u Pražských služeb.