Zprávy | Z archivu rubriky


Církevní restituce u Ústavního soudu (ÚS) obstály. Návrh opozice na jejich zrušení soudci zamítli. Církve tak získají majetek a náhrady v celkové výši 134 miliard korun. Soudci ze znění zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi a náboženskými společnostmi vyškrtli jediné slovo, a to "spravedlivé" v případě náhrad za znárodněný majetek. Církevní restituce se tak zřejmě nebudou vztahovat na majetek, za který církve už nějakou náhradu získaly. Odpůrci církevních restitucí neuspěli ani s poslední námitkou proti účasti soudce Miloslava Výborného, jehož mandát v pondělí skončil. Advokát Hrádela tvrdil, že Výborný přestal být soudcem už v neděli. Soud po krátké poradě jeho výklad označil za nesprávný, Výborný v jednací síni zůstal. Podle vlády církevní restituce znamenají definitivní vypořádání s dědictvím komunismu. ÚS v minulosti opakovaně vybízel vládu k tomu, aby majetkové vztahy s církvemi nějakým způsobem vyřešila. Zákon otevírá církvím cestu k nemovitému majetku v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Jde hlavně o pole, lesy a rybníky, ale také nemovitosti včetně památek. Během 30 let stát církvím vyplatí také 59 miliard korun jako náhradu za nevydaný majetek. Částka se navýší o inflaci. Zároveň stát postupně přestane hradit platy duchovních. Na výrok soudu čekaly nejen církve, ale také stovky obcí, pro které jsou církevní restituce spojeny s odblokováním půdy a nemovitostí.

Stav ohrožení trvá téměř na 50 místech českých řek, na několika místech byl zaznamenán extrémní stupeň ohrožení. Záplavy připravily o život šest lidí. Šestou obětí je energetik, který v Cerhenicích na Kolínsku odpojoval elektřinu v zaplavené trafostanici. Muž zemřel po zásahu proudem, řekla mluvčí kolínské policie Věra Žídková. Obětí záplav je i devětašedesátiletý muž z Plzeňska, jehož tělo záchranáři objevili už v pátek v Měčíně na Klatovsku. Dva lidé zemřeli v neděli ve zřícené chatě v Třebenicích u Prahy. Další obětí záplav je zřejmě dvaaosmdesátiletý muž, jehož tělo našli v neděli v Janovském potoce v Mokřanech na Benešovsku. Téhož dne záchranáři vylovili tělo muže z Úpy v Trutnově. Zda je i on obětí záplav, ukáže pitva. Policie ještě pátrá po čtyřech vodácích. Nejvíce obětí je ze středních Čech.

Hasiči v celé zemi zatím evakuovali přes 7000 lidí. V Ústeckém kraji jich bylo 4473, ve středních Čechách 1156. Více než 250 lidí hasiči před velkou vodou zachránili. Další oblasti se na evakuaci teprve připravují. Například v Terezíně byla nařízena evakuace všech obyvatel do 24 hodin. Jde o asi 1700 lidí. Radnice se totiž obává, že do města stejně jako při katastrofálních povodních v r. 2002 dorazí zpětná vlna z Labe. Před jedenácti lety zatopila Terezín do výše půl druhého metru. Opakování ničivých povodní z roku 2002 hrozí obcím Zálezlice a Kly na Mělnicku. Hasiči obyvatele ze zatopených oblastí evakuovali. Lidé z Křince na Nymbursku se obávají přelití nedalekého Bučického rybníku. S evakuací dalšího sídliště začaly Kralupy nad Vltavou, tamní policie navíc řeší první případ rabování.

Na případnou evakuaci se chystají i v některých částech Prahy, Vltava by měla kulminovat v úterý nad ránem. Město je ale připravené na průtok 3800 metrů krychlových za vteřinu. Podle dosavadních odhadů by maximální průtok v Praze měl dosahovat zhruba 3300 metrů. Stále se ale čeká na příliv vody z Berounky. V pondělí před polednem radnice osmé pražské části doporučila obyvatelům Invalidovny a Karlína, aby si sbalili evakuační zavazadla. Podle starosty Jiřího Janků se situace v Dolní Libni oproti nočním hodinám zhoršila, nebezpečí hrozí hlavně od potoka Rokytka. Radnice Prahy 12 v noci na pondělí začala evakuovat obyvatele v okolí Obchodního náměstí v Modřanech. V 1:30 již začala evakuace obyvatel Zbraslavi. Už dříve byly evakuovány Lahovice, Lahovičky a Závist, které pod Zbraslav administrativně spadají. V Davli u Prahy si vzedmutí hladin Vltavy a Sázavy vyžádalo evakuaci několika stovek lidí.

Přetrvávají problémy v pražské dopravě, vedení pražského dopravního podniku odpoledne oznámilo, že částečná uzavírka metra může trvat i několik dnů. Z Karlova mostu bagr odstraňuje naplavené části stromů, zahradních domků a dalších předmětů, které by jej mohly poškodit. Spodní část pražské zoo byla zatopena a hrozí, že škody budou podobné jako při ničivých povodních v roce 2002.

Ve většině škol a školek v povodní ohrožených částech Prahy se v pondělí nevyučovalo. Některé ale zůstaly otevřené a o děti se v případě potřeby postaraly, jiné slouží jako evakuační centra. Bez omezení fungují mateřské a základní školy v Praze 13, Praze 17, Praze 18, Praze 19 a Praze 20. Ministerstvo školství uvedlo, že ředitelé škol mohou vyhlásit volno po dobu nutnou k odstranění následků povodní. Většina pražských městských částí se rozhodla respektovat nedělní nařízení pověřeného primátora Prahy Tomáše Hudečka (TOP 09), který kvůli záplavám zrušil pondělní školní docházku ve všech mateřských, středních a základních školách, učilištích a gymnáziích. Povodňová opatření se dotkla i vysokých škol. Své budovy uzavřela například Filozofická fakulta UK, zrušeno je i přijímací řízení. Na Přírodovědecké fakultě je zrušen studijní provoz včetně zkoušek a státnic.

Labe má v Ústí nad Labem o půlnoci dosáhnout deseti metrů, v úterý ráno by řeka měla mít ještě o 60 centimetrů víc. Kulminace se tu očekává během úterka asi na 10,8 metru. Informovala o tom mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová. Ústím by mělo v úterý protékat 3750 metrů krychlových vody za sekundu. Při historické povodni v roce 2002 to bylo 4700 metrů krychlových vody za sekundu. Hladina řeky tehdy měla 1196 centimetrů. Zhruba od 9:00 v krajském městě evakuují lidi z oblastí, které má zasáhnout povodeň. Týká se asi 40 ulic ve čtvrti Střekov, Neštěmice a v centru a také chatových oblastí Církvice a Sebuzín. Během odpoledne se zřejmě zatopí nájezdy na oba ústecké mosty a ty budou uzavřeny. Městská doprava zatím funguje bez omezení, podle Macové je však třeba počítat s tím, že v následujících hodinách bude doprava ve městě výrazně omezena.

Kvůli záplavám se ocitly bez proudu tisíce domácností. Energetici museli z preventivních důvodů odpojit desítky rozvodových trafostanic, řadu z nich už zaplavila voda. Nejhorší situace je ve středních Čechách v okolí Berounky, Vltavy a jejích pražských přítoků - Botiče a Rokytky. Společnost RWE vyhlásila ve středních, severních a východních Čechách stav nouze. Záplavy ovlivnily i dodávky tepla, nejhorší je situace v Českých Budějovicích. Česká pošta kvůli záplavám uzavřela zhruba dvě desítky poboček. Do dalších desítek obcí nedoručuje.

Hlavní hygienik Vladimír Valenta varoval před používáním vody z místních vodovodů v zasažených oblastech. Zasaženo je 51 vodovodních řadů a stovka jich je v ohrožení. Varování platí zejména pro Středočeský, Plzeňský a Jihočeský kraj, upřesnil. Odpoledne byla dočasně odstavena z provozu pražská Ústřední čistírna odpadních vod.

Premiér Nečas při návštěvě slapské přehrady přislíbil, že vláda v případě potřeby uvolní vedle již schválených 300 milionů korun další peníze na řešení povodňové situace. Pomoci je připravena i Evropská unie. Česko má společně s Německem a Rakouskem podle Evropské komise nárok na pomoc z Fondu solidarity Evropské unie. Uvedl také, že oproti předpokladům bude třeba upustit Vltavskou kaskádu. Vodní nádrž Orlík se totiž blíží svému naplnění.

Velká voda zastavila také kulturní a

Humanitární organizace jako Člověk v tísni, ADRA, Charita ČR, Diakonie ČCE či Armáda spásy začaly organizovat pomoc lidem, které postihly záplavy. Pořádají sbírky. Přispívat je možné na konta i dárcovskými textovými zprávami. Organizace shánějí také čisticí prostředky a další potřebný materiál a otevírají evakuační střediska. Člověku v tísni je možné příspěvky posílat na povodňové konto 72027202/0300. Poslat je možné i dárcovskou textovou zprávu ve tvaru "DMS SOSPOVODNE" na číslo 87777. Český Červený kříž zveřejnil konto 222885/5500 s variabilním symbolem 111. Zaslat je možné dárcovskou sms s textem DMS CCK na číslo 87777. Také organizace ADRA otevřela na pomoc lidem zasaženým povodněmi sbírkové konto. Dárci mohou finančně přispívat na číslo účtu 34983498/0300, variabilní symbol 391. ADRA na pomoc lidem uvolnila 250.000 korun z pohotovostního fondu. Další finance mohou dárci posílat prostřednictvím SMS ve tvaru "DMS ADRA" na číslo 87777. Dárcovské zprávy, příspěvky i potřebné věci na pomoc postiženým mohou posílat zájemci i Armádě spásy. Její sbírkové konto je 457 335 453, variabilní symbol 222. Povodňový účet má i Konto Bariéry na pomoc lidem s handicapem. Přispěje jim na dočasné ubytování či náhradu zničených pomůcek, jako jsou vozíky či plošiny. Peníze mohou dárci posílat na konto 17 111 444/5500, variabilní symbol 0613 nebo dárcovskou zprávou ve tvaru DMS KONTOBARIERY na číslo 87777. Sbírku pořádá i Národní rada osob se zdravotním postižením, a to na účet 248896031/0300 s variabilním symbolem 2013.