Zprávy | Z archivu rubriky


Česká tenistka Lucie Šafářová postoupila na turnaji v Norimberku do semifinále. Ve čtvrtfinále si pátá nasazená hráčka poradila s Polonou Hercogovou ze Slovinska 7:6, 3:6 a 6:4.

Tenista Ivo Minář postoupil na štvanickém challengeru do čtvrtfinále. Poslední domácí zástupce ve dvouhře ve 2. kole porazil i za pomoci dvanácti es Japonce Taro Daniela (244. v žebříčku ATP) 6:3 a 6:2.

Šestou etapu závodu Kolem Švýcarska vyhrál domácí Grégory Rast. Český cyklista Roman Kreuziger byl 32. a v průběžném pořadí je stále druhý.

Přesun českobudějovického hokejového klubu do Hradce Králové vyústí pravděpodobně ve spojení do jednoho extraligového týmu. Varianty spolupráce a propojení obou klubů zůstávají sice nadále otevřené, ale ekonomické hledisko patrně neumožní zajistit na východě Čech působení obou celků ve dvou nejvyšších tuzemských soutěžích.

Tomáš Berdych postoupil na turnaji v Londýně do čtvrtfinále. Druhý nasazený tenista porazil na travnatých dvorcích Queen's Clubu Slovince Grega Žemlju za hodinu a pět minut 6:3, 6:4 a načal čtvrtou desítku výher v této sezoně.

Čeští házenkáři zvítězili v předposledním utkání kvalifikace mistrovství Evropy i bez nemocného kapitána Filipa Jíchy na půdě Izraele 30:24 a zvýšili své šance na postup. V posledním duelu druhé kvalifikační skupiny Češi přivítají v sobotu v Brně už jistého postupujícího Černou Horu a na šampionát je posune jakýkoliv bodový zisk, tedy i remíza.

V sobotu začne mistrovství Evropy basketbalistek, které je zároveň kvalifikací pro světový šampionát 2014. České reprezentantky tak mají za cíl skončil minimálně do pátého místa, aby měly šanci na MS obhajovat stříbrné medaile z roku 2010. Hlavním favoritem na celkový triumf jsou domácí Francouzky.

Hokejisté HC Mountfield prakticky jistě opustí České Budějovice a budou hrát extraligu v Hradci Králové. Středeční jednání mezi vedením klubu, zástupci českobudějovické radnice a Budějovickým Budvarem zkrachovalo.

Přípravný duel českých plochodrážních jezdců s Polskem před červencovým finále mistrovství světa družstev v Praze ukončil na Markétě předčasně pád Matěje Kůse a Adriana Miedzinského. Polský jezdec ve 13. jízdě zachytil o Kůsovo zadní kolo a oba skončili v kotrmelcích. Po nehodě byli převezeni do nemocnice.

Fotbalisté Loko Vltavín jsou novými vítězi ČFL. Jistotu získali už před závěrečným hracím dnem po středečních dohrávaných zápasech 30. kola, v nichž druhý Kolín jen remizoval s Pískem 1:1 a na holešovický tým ztrácí nedostižných pět bodů.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) potvrdil, že zasahoval na úřadu vlády i na ministerstvu obrany a zadržel několik lidí. Potvrzení přišlo z úst mluvčího útvaru Pavla Hantáka. ÚOOZ na případu pracuje řadu měsíců a začal jej realizovat ve středu večer, sdělil Hanták. "Veškeré kroky jsou činěny pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci a veškeré úkony jsou řádně povoleny v souladu se zákonem," zdůraznil. Podle médií je mezi zadrženými někdejší šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř, bývalý poslanec a ministr Ivan Fuksa (ODS), ředitelka premiérova kabinetu Jana Nagyová, šéf úřadu vlády Lubomír Poul či exšéf Vojenského zpravodajství a nynější ředitel Správy státních hmotných rezerv Ondrej Páleník. Podle zdroje z ministerstva obrany byl zatčen i nynější ředitel Vojenského zpravodajství Milan Kovanda a další příslušník této služby. Detektivové zatkli údajně i bývalého náměstka ministra zemědělství Romana Bočka, který je nyní členem představenstva Českých drah.

Sdělovací prostředky informovaly o tom, že na úřadu vlády zasahovalo komando ÚOOZ. Ministr vnitra Jan Kubice později ve Sněmovně řekl, že premiéra Nečase navštívili dva státní zástupci a šéf policejního ÚOOZ Robert Šlachta "za účelem úkonu trestního řízení". Další podrobnosti o vyšetřování neuvedl. Sněmovna kvůli situaci přerušila své jednání do pátku. Spekulovalo se také o tom, že mezi zadrženými je bývalý poslanec a náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr (ODS). Politik však informaci vyvrátil. Policie podle Hantáka zadržela několik lidí, které nyní vyslýchá. Zároveň provádí domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor, a to v Praze, středočeském a východočeském regionu. Na zásahu se podílejí stovky policistů. Nikdo ze zadržených zatím nebyl obviněn. Policie si přišla pro některé dokumenty například na odbor městského investora pražského magistrátu, zasahovala také v sídle Lesů ČR, v sídle lobbisty Iva Rittiga či u podnikatele Romana Janouška.