Zprávy | Z archivu rubriky


V oblastech postižených od minulého týdne záplavami a bleskovými povodněmi se situace postupně zlepšuje. Ústřední povodňová komise zrušila plošnou povinnost zachovat protipovodňová opatření, druhý povodňový stupeň zůstává plošně vyhlášen v Plzeňském, Jihočeském a Karlovarském kraji. Na nejvyšším povodňovém stupni ohrožení bylo šest úseků řek, hladiny ale většinou klesají a meteorologové další vzestupy nečekají. Evakuovaní se vracejí do svých domovů, uklízí se a sčítají škody. Nejtěžší chvíle má Česká republika za sebou, uvedl premiér Petr Nečas (ODS). Stav nouze v postižených územích však vláda zachová, a to s výjimkou Libereckého kraje. Plošně vyhlášený druhý povodňový stupeň povodňová komise ruší v Libereckém, Středočeském, Ústeckém a Královéhradeckém kraji a v Praze. V platnosti zůstávají pouze místně vyhlášené stupně povodňové aktivity.

Ministerstvo zdravotnictví zajistí bezplatné testování vody v zaplavených studních. Zasaženo jich je zhruba 3000. Vláda ve středu projedná návrh, aby obce zasažené povodněmi mohly čerpat veřejné peníze, které nebyly spotřebovány při odstraňování následků záplav z let 2009 a 2010. Kvůli záplavám je stále zavřených skoro 90 úseků silnic, třetina z nich v Ústeckém kraji, například I/30 z Ústí nad Labem do Lovosic a Tyršův most v Litoměřicích. S odstraňováním následků záplav pomáhají tisíce hasičů, do pomoci se zapojilo také téměř 700 vojáků. Nejpostiženějším regionem jsou střední Čechy.

Dalších více než sedm milionů korun přibylo na zvláštních záplavových kontech humanitárních organizací. Celkem tak již lidé a firmy poslali přinejmenším 35,7 milionu korun, zjistila ČTK u neziskových organizací. Nejvíce, stejně jako v uplynulých dnech, narostla částka u společnosti Člověk v tísni. Od pondělí stoupla o 3,8 milionu korun na 19,3 milionu. Pomoc Člověka v tísni se podle Štefana nyní bude postupně přesouvat z roviny akutní humanitární podpory k rozdělování peněz pro konkrétní rodiny a obce. Na povodňovém kontu Charity ČR byly téměř čtyři miliony korun. Podle mluvčího organizace Jana Oulíka charita přijímá i materiální pomoc, lide v zasažených oblastech aktuálně potřebují například repelenty. Charita do zatopených oblastí vyslala své dobrovolníky, v současnosti působí především v Kralupech nad Vltavou, okolí Neratovic a v Toužimi. O více než milion korun stoupl i počet prostředků zaslaných organizaci Adra, která tak disponuje již 6,86 milionu korun. Na konto Českého červeného kříže dosud lidé poslali zhruba 2,4 milionu korun. Pomoc postiženým povodněmi poskytne i Nadační fond Českého rozhlasu. Lidé mohou přispívat na účet 888444666/0300. Přispívat lze i pomocí dárcovské SMS. Stačí napsat SMS ve tvaru DMS Rozhlas a tuto zprávu poslat na 87777 (pouze z českého čísla!). SMS stojí 30 korun, 27 korun poputuje přímo na povodnňový účet ČRo.