Zprávy | Z archivu rubriky


Čtyři české páry se představí na mistrovství světa v plážovém volejbalu. V polských Starých Jablonkách budou začátkem července hrát Kristýna Kolocová s Markétou Slukovou, Martina Bonnerová s Barborou Hermannovou, Přemysl Kubala s Petrem Benešem a Robert Kufa s Janem Hadravou.

Cyklista Roman Kreuziger obsadil v etapovém závodu Kolem Švýcarska třetí místo. V závěrečné časovce skončil sedmý a na jeho celkovém umístění se nic nezměnilo. V generálce na Tour de France obhájil loňské prvenství Portugalec Rui Costa, který nedělní jízdu na 26,8 km ovládl. Kreuziger na něj ztratil rovnou minutu.

Nejlepšími českými házenkáři za rok 2012 byli v Brně podle očekávání vyhlášeni obhájce prvenství Filip Jícha a brankářka Barbora Raníková. Jícha, opora bundesligového THW Kiel a třetí nejlepší hráč světa v anketě IHF, zvítězil v hlasování novinářů a zástupců házenkářských klubů pošesté za sebou.

Rychlobruslařka Kateřina Novotná vyhrála o víkendu poprvé v kariéře závod Světového poháru v inline bruslení, který se tradičně konal v Ostravě. Česká olympionička v shorttracku byla na severu Moravy v minulosti už třikrát druhá.

Čeští sjezdaři na divoké vodě získali na mistrovství světa na řece Soča ve Slovinsku pět medailí. Po sobotním bronzu kajakáře Richarda Hály a deblkanoistů Ondřeje Rolence s Janem Šťastným vyhráli kajakáři nedělní závod hlídek, singlkanoisté byli stříbrní a v kategorii C2 brali Češi bronz.

Judista Radek Hecl vybojoval bronzovou medaili na turnaji Grand Prix v Miami a dočkal se v 28 letech životního úspěchu. Bývalý dlouholetý člen USK Praha, jenž žije v Japonsku a mezinárodních soutěží se účastní jen příležitostně, se propracoval ke třetímu místu v kategorii do 100 kilogramů z oprav.

Olympijská šampionka ve veslování Miroslava Knapková vynechá víkendový druhý závod Světového poháru, který se koná v britském Eatonu. Současná královna světového skifu, jež se na začátku června stala potřetí v kariéře mistryní Evropy, se chce věnovat tréninku a připravit se na další náročný program.

Andrea Hlaváčková nestačila na trávě v nizozemském Hertogenboschi na Američanku Lauren Davisovou a s přípravným turnajem před Wimbledonem se rozloučila v prvním kole. Olympijská medailistka a vítězka grandslamu ve čtyřhře podlehla devatenáctileté tenistce 3:6 a 4:6.

Hokejisté Lva Praha začnou svou druhou sezonu v Kontinentální lize sérií čtyř zápasů na kluzištích soupeřů. Vedení KHL zveřejnilo rozpis sezony 2013/14, ve kterém figurují i dva nové týmy Admiral Vladivostok a Medveščak Záhřeb. Ještě v minulých dnech se přitom spekulovalo, že Vladivostok nakonec soutěž nerozšíří.

Český premiér Petr Nečas odchází z čela vlády, protože nedokázal ustát příliš veliký tlak opozice i z vlastních řad, a další vývoj bude záviset především na prezidentovi Miloši Zemanovi. Shoduje se na tom zahraniční tisk. Německý list Die Welt s odkazem na pozadí aféry napsal, že Nečasův pád připomíná zápletku politického thrilleru a že v pozadí je vidět láska ministerského předsedy k šéfce svého kabinetu Janě Nagyové, hlavní obviněné v korupční aféře. "Svým oznámením uvrhl (Nečas) středoevropskou zemi do pravděpodobně dlouhé fáze politické nejistoty," domnívá se německá mutace amerického listu The Wall Street Journal. O nejistotě psal i britský The Guardian. The Daily Telegraph uvedl, že Nečas oznámil demisi "uprostřed ohromného korupčního skandálu". Aféra je podle The New York Times "nejrozsáhlejší protikorupční operace (v Česku) od konce komunismu".

Ruská média předpovídají posílení Zemanova vlivu. Stejného názoru je i slovenský Sme. "Ten může, ale nemusí respektovat koaliční návrh na nového premiéra. Může se rozhodnout jmenovat úřednického šéfa vlády," poznamenal o možných Zemanových krocích slovenský deník. Polská Gazeta Wyborcza předpověděla, že předčasné volby v Česku nejspíše nebudou kvůli poměru sil ve sněmovně i obavám opozičních sociálních demokratů, aby Zeman nepovolal na místo Nečasova kabinetu "vládu odborníků" podle vlastních představ. Ruský vládní list Rossijskaja gazeta i vládní liberální deník Kommersant si všímají role Nagyové jako o navýsost osobní záležitosti, která se pro ředitelku Nečasovy kanceláře stala osudnou. Vlivný polský liberální deník Gazeta Wyborcza politické drama v Česku přirovnal k románu z edice pro paní a dívky. Připomenul tak sledování své manželky, které zorganizovala Nagyová, hledající prý důkazy pro premiérův rozvod.