Zprávy | Z archivu rubriky


Jubilejní desátý ročník festivalu United Islands, který skončil v sobotu večer v pražském parku Ladronka, navštívily desítky tisíc lidí. Podle organizátorů bylo na akci více diváků než v minulém roce, kdy se jí zúčastnilo 60.000 hudebních fanoušků. ČTK o tom za pořadatele informovala Marie Jelínková. "Vrcholem festivalu byl sobotní koncert amerického pop-soulového zpěváka Aloe Blacca. Vystoupilo celkem 195 hudebních projektů na sedmi venkovních scénách a v devíti klubech, kde program pokračoval po dvaadvacáté hodině," sdělila Jelínková. United Islands tradičně staví na pověsti festivalu, který na velká pódia vozí neokoukaná a hudebně výjimečná jména domácí i zahraniční klubové scény. Na letošním ročníku tak mohli diváci slyšet britskou indie kytarovku Citizens!, zpěvačku Princess Chelsea, Mixhell, nový projekt zakladatele Sepultury Igora Cavalery, palestinsko-izraelského rappera SAZ, kultovní kapelu švédské techno scény Slagsmalsklubben nebo v současnosti nejpopulárnější estonskou kapelu Tenfold Rabbit. Přípravy jubilejního ročníku byly náročné. První změna nastala, když museli hledat náhradní prostor za rekonstruovaný Střelecký ostrov, který byl tradičním centrem festivalu. Novými lokalitami se měly stát Petřín a Kinského zahrada, které doplnily už tradiční Kampu. Po ničivých povodních, museli ovšem organizátoři hledat nové místo znovu. Novým domovem se letos stala Ladronka.

Před soudem ve švýcarské Bellinzoně v pondělí začne klíčová část procesu s bývalými manažery a majiteli Mostecké uhelné společnosti (MUS), kteří jsou obžalováni z praní špinavých peněz, z podvodů a korupce. Soud patří k nejsledovanějším v posledních letech, protože se dotýká kontroverzních českých privatizací 90. let. Soudce se nejprve pokusí sloučit dvě větve procesu. Jedna se zaměřuje na Marka Čmejlu, Petra Krause a Jiřího Diviše. Druhá se týká Antonína Koláčka, Oldřicha Klimeckého a belgického obchodníka Jacquesa de Grootea. O rozdělení rozhodl soudce poté, co se na úvod procesu v květnu dostavili jen Čmejla, Diviš a Kraus. Pokračoval v líčení s nimi a zbývající tři obeslal na 10. června. Tehdy se dostavili jen Koláček a šestaosmdesátiletý de Groote. Klimecký se omluvil s tím, že má nemocnou manželku a na pobyt ve Švýcarsku nemá peníze. Tribunál už na úvod zastavil řízení proti Luboši Měkotovi, který v březnu zemřel. Ve středu 26. června začne soud vyslýchat svědky. Prokuratura předvolala dva.

Soud následuje po šesti letech vyšetřování, které se týkalo kolem 60 společností ve Švýcarsku, v Lichtenštejnsku, na Kypru a v dalších daňových rájích. Mezi firmami, na kterých mají obžalovaní podíl, podle žaloby proudily peníze kolem MUS. Examanažeři také nekale nabyté peníze použili v roce 2002 na nákup podniku Škoda Holding, tvrdí obžaloba. Švýcarské úřady zablokovaly obžalovaným 660 milionů švýcarských franků (asi 13,9 miliardy korun). Českou republiku svým jednáním prý připravili asi o tři miliardy korun.