Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Miloš Zeman jmenoval premiérem ekonoma a někdejšího ministra financí Jiřího Rusnoka. Hlava státu tak učinila poté, co odstoupil premiér Petr Nečas (ODS) kvůli skandálu kolem šéfky svého kabinetu Jany Nagyové. Prezident rovněž připustil, že pokud Rusnokova "vláda odborníků" nezíská důvěru ve Sněmovně, pak by zvažoval variantu koaliční vlády v čele s Miroslavou Němcovou (ODS). Podle Zemana může být jmenování "vlády odborníků" jedinou cestou, jak vyvolat předčasné volby. V takovém případě by Rusnokův kabinet vládl do konce září. Podle prezidenta je nestranický kabinet rovněž nejlepší garancí toho, že se prošetří politické a hospodářské skandály. Premiér Rusnok počítá se sestavením a jmenováním své vlády do 14 dnů. Řekl to na Pražském hradě po svém jmenování. Za zásadní úkoly pro svůj kabinet označil přípravu státního rozpočtu, systém čerpání z evropských fondů pro roky 2014 až 2020 a pomoc obyvatelům ČR po povodních.

Jiří Rusnok je ekonom, absolvoval Národohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické. V 80. letech začínal na Státní plánovací komisi a Federálním ministerstvu pro strategické plánování, později přešel na Federální ministerstvo práce a sociálních věcí. V letech 1992 až 1998 vedl sociálně-ekonomické oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů. V exekutivě začínal jako náměstek ministra práce a sociálních věcí (srpen 1998 až duben 2001), poté byl ministrem financí (duben 2001 až červenec 2002) a ministrem průmyslu a obchodu (červenec 2002 až březen 2003). Od června 2002 do dubna 2003 byl poslancem. Po pětiletém působení ve vládních funkcích začal v roce 2003 pracovat pro penzijní fond ING. Od ledna 2005 do listopadu 2012 byl prezidentem Asociace penzijních fondů ČR.

Současnou vládní krizi vyvolal zásah policie na Úřadu vlády a v dalších institucích. Při tomto zásahu zadržela mimo jiné tři bývalé poslance ODS a podezírá je z toho, že výměnou za rezignaci na poslanecký mandát obdrželi úplatek ve formě postů ve firmách, v nichž je majoritním akcionářem stát. Tím, že poslanci odešli ze Sněmovny, se pak vládní koalici podařilo prosadit daňový balík mimo jiné zvyšující daň z přidané hodnoty. Policie zadržela a vyslechla také šéfku premiérova kabinetu Janu Nagyovou a vyslechla ji. Premiér Petr Nečas poté podal demisi na post předsedy vlády i předsedy ODS.

Akademik Martin C. Putna od ministra školství převzal profesorský dekret, proti Putnovu jmenování se dřív postavil prezident Miloš Zeman. Spolu s Putnou v pražském Karolinu převzalo dekret pět dalších profesorů, kteří na původní jmenování před dvěma týdny nedorazili. Za Putnu se postavila velká část veřejnosti i akademické obce, Zeman kvůli otálení s jeho jmenováním sklidil kritiku i od většiny politiků. Zemanovi vadil Putna údajně kvůli svému vystupování na veřejnosti. Prezident zmínil například Putnův transparent "Katolické buzny zdraví Bátoru", s nímž akademik přišel na průvod homosexuálů Prague Pride. Bývalý předseda konzervativního hnutí D.O.S.T. a úředník na ministerstvu školství Ladislav Bátora vyvolal před dvěma lety pozornost svým nesouhlasem s přehlídkou homosexuálů. Putna na to reagoval tak, že pozval občany na další ročník Prague Pride. Celý případ prý ukázal určité tendence ve společnosti, Putna chce, aby se kauzou po vědecké stránce zabývali jeho studenti.

Část akademické obce se poté, co Zeman odmítl Putnu jmenovat, ohradila proti tomu, aby o jmenování profesorem rozhodovaly osobní důvody. Kandidáty totiž navrhují vědecké rady univerzit po velmi náročném profesorském řízení. Prezident se poté s ministrem Petrem Fialou domluvil na Putnově jmenování pod podmínkou, že akademikovi diplom nepředá Zeman, ale ministr. Tato pravomoc má navíc přejít na ministra natrvalo, chystá se kvůli tomu novela zákona.