Zprávy | Z archivu rubriky


Pražská zoo vypravila další čtyři koně Převalského do Mongolska, jedná se o třetí návrat divokých koní do volné přírody za poslední tři roky. Koně odletěli v pondělí odpoledne z kbelského letiště armádním letounem CASA. Klisna Rosina nakládání do přepravního boxu špatně snášela, museli proto místo ní vyslat klisnu Barču. Novinářům to řekl ředitel zahrady Miroslav Bobek. Při nakládání z nákladního auta do letadla muselo každou bednu táhnout po plošině deset pracovníků zoo. Neklidným koním, kteří byli jen lehce utlumení, mezi tím stříkali malými průzory do přepravky feromony, aby se ještě víc uklidnili. Letadlo zamířilo do Kazaně. Další přistání bude v Novosibirsku. Na nezpevněné ploše letiště v mongolském Bulganu přistanou koně v úterý v 08:35 středoevropského letního času. Poté je ještě čeká mnohahodinová jízda v autech do aklimatizační obory v národním parku Gobi B. Zde pobudou asi půl roku než budou vypuštěni do volné přírody.

Stanice v poušti Gobi má pro návrat zvířat do přirozeného prostředí mimořádný význam, protože leží asi 70 kilometrů od míst, kde byli v roce 1968 poslední divocí koně pozorováni. Právě sem byli koně Převalského z Prahy převáženi už dříve. Zoo Praha je jedním z hlavních organizátorů mezinárodních převozů koní do jejich původní vlasti. Čtyři klisny poslala zoo do Mongolska také loni v červenci a další čtyři předloni.

Švýcarská prokuratura žádá pro exmanažery Mostecké uhelné společnosti (MUS) pět let vězení nepodmíněně a vysoké peněžité tresty. Všichni jsou podle prokuratury vinni praním špinavých peněz, podvody a porušením povinnosti při správě cizího majetku. Prokurátor Gérard Sautebin také oznámil, že z peněz zadržených obžalovaným má být odškodněna společnost MUS a český stát. V případě MUS jde o 276 milionů švýcarských franků (5,8 miliardy korun), český stát by měl dostat téměř 150 milionů švýcarských franků (3,2 miliard korun). Podle mluvčí obžalovaných jde o drakonické tresty. Prokuratura žádá pro Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Jiřího Diviše, Oldřicha Klimeckého a Petra Krause pět let vězení nepodmíněně. Šestaosmdesátiletému Belgičanovi Jacquesu de Grooteovi navrhla dva roky vězení podmíněně a pokutu 200.000 švýcarských franků (4,2 miliony korun). Koláček by měl zaplatit pokutu 1,5 milionů franků (skoro 32 milionů korun, Diviš 750.000, Čmejla milion, Kraus 600.000 švýcarských franků a Klimecký 300.000. Všichni obžalovaní mají platit i poměrně vysoké soudní výlohy.

Obžalovaní svou údajnou trestnou činností nabyli celkem asi 1,23 miliardy švýcarských franků (skoro 26 miliard korun). Jejich jedinou motivací bylo osobní obohacení a jednali bez nejmenších výčitek svědomí, zdůraznil prokurátor. Diviš ani Čmejla nechtěli návrhy trestů komentovat. "Zůstávám v míru. Jsem přesvědčený o tom, že všechny naše kroky byly v souladu s právem," uvedl Antonín Koláček. Také Kraus vyjádřil nad návrhem trestů údiv a zdůraznil, že každý trest mu připadá nadměrný vzhledem k jeho údajné nevině.

Na seznamu členů vlády Jiřího Rusnoka přibyla čtyři další jména - Jan Kohout a František Koníček (oba ČSSD), Dalibor Štys a Martin Holcát. Někdejší diplomat Kohout přijal nabídku stát se ministrem zahraničí, bývalý poslanec a ředitel Lesů ČR Koníček povede resort práce a sociálních věcí. Přírodovědec Dalibor Štys stane v čele ministerstva školství, kde dosud vedl odbor výzkumu a vývoje. Ministrem zdravotnictví by měl být Martin Holcát, náměstek pro léčebně preventivní péči ve Fakultní nemocnici Motol. Ve vznikajícím úřednickém kabinetu je již několik členů ČSSD, která přitom vládu kritizovala. Neobsazena zůstává klíčová ekonomická ministerstva. Místo ve vládě odmítl viceprezident svazu průmyslu Radek Špicar, který mohl řídit ministerstvo životního prostředí. Očekává se také rozhodnutí současného ministra obrany Vlastimila Picka, který má nabídku ve funkci pokračovat. Premiéra v Kramářově vile navštívil také náměstek vedoucího Úřadu vlády Václav Pelikán, který by údajně mohl převzít vedení úřadu.

Vedle čtveřice potvrzených ministerstev bylo již dříve jasné obsazení čtveřice postů - vnitro povede Martin Pecina, zemědělství Miroslav Toman, kulturu Jiří Balvín a spravedlnost Marie Benešová. Ta je spolu s Koníčkem a Kohoutem třetím dosavadním sociálním demokratem, který přijal místo ve vládě. Kohout ale v pondělí své členství ve straně pozastavil. Byl to přitom právě šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, který nový kabinet kritizoval jako vládu Strany práv občanů - zemanovců (SPOZ). Sociální demokracie podle něj nadále trvá na tom, aby ze strany odešli její členové, kteří vstoupí do Rusnokovy vlády.