Zprávy | Z archivu rubriky


Nejlepším snímkem 48. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech je "válečný film bez války" Jánose Szásze Velký sešit. V konkurenci dalších 13 titulů uvedených v hlavní soutěži získal Velkou cenu Křišťálový glóbus. Vypráví o třináctiletých dvojčatech nucených strávit poslední léta druhé světové války po boku kruté babičky kdesi v pohraničí. Cenu za režii převzal Jan Hřebejk, který v soutěži uvedl snímek Líbánky. Filmem natočeným podle scénáře Petra Jarchovského Hřebejk završil volnou trilogii, započatou snímky Kawasakiho růže a Nevinnost, které se rovněž se zabývaly stíny minulosti, které zasáhnou současné životy hrdinů. Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii získal trojnásobný držitel Oscara, americký producent, režisér a scenárista Oliver Stone. V úvodu přehlídky převzal stejné ocenění John Travolta, v jeho průběhu oscarový kostýmní výtvarník Theodor Pištěk.

Zvláštní cenu udělila porota v čele s polskou režisérkou Agnieszkou Hollandovou britskému filmu Pole v Anglii režiséra Bena Wheatleyho odehrávajícímu se v Anglii za občanské války. Ocenění za ženský herecký výkon bylo uděleno představitelkám rolí v debutu amerického režiséra Lanceho Edmandse Ptáče - Amy Mortonové, Louise Krauseové, Emily Meadeové a Margo Martindaleové. Ólafur Darri Ólafsson získal cenu za nejlepší mužský herecký výkon za roli poslance v islandském filmu XL režiséra Marteinna Thorssona. Zvláštní uznání patří polskému snímku Papusza, ve kterém Joanna Kosová-Krauzeová a Krzysztof Krauze přiblížili tuto romskou básnířku. Porota soutěžní sekce Na východ od Západu ocenila polský snímek Plovoucí věžáky režiséra Tomasze Wasilewskiho, zvláštní uznání udělila Juraji Lehotskému za snímek Zázrak, natočený ve slovensko-české koprodukci. Mezi dokumenty zabodoval rusko-německo-český projekt Roura režiséra Vitalije Manského. V kategorii do 30 minut byl oceněn britský snímek Beach Boy, jehož režisérem byl Emil Langballe. Zvláštní uznání si odnesl kanadský režisér Shawney Cohen za dokument The Manor. Diváckou cenu udělili fanoušci na základě ankety snímku Alice Nellis Revival. V kinech se objeví od 11. července.

Karlovarský festival nabídl filmovým fanouškům 461 projekcí, na které přišlo 128.031 diváků. Tedy o sedm tisíc více než loni a pokořen byl i předloňský rekord zhruba 125.000 lidí v sálech. Akreditovalo se 12.028 lidí, z toho mělo 10.155 Festival passy. Přijelo 375 tvůrců, 855 filmových profesionálů a 643 novinářů.

Olympijská vítězka Miroslava Knapková vyhrála i při své třetí účasti královskou regatu v Henley. Česká veslařka ve finále porazila Novozélanďanku Emmu Twiggovou a časem 8:06 minuty navíc vyrovnala traťový rekord závodu na 2111 metrů na Temži. V příštím týdnu čeká Knapkovou Světový pohár v Lucernu.

České tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková ovládly ve Wimbledonu čtyřhru juniorek. Měsíc po triumfu na Roland Garros přidaly sedmnáctileté hráčky další úspěch v Londýně, kde v roli nejvýše nasazených ve finále zdolaly ukrajinsko-běloruskou dvojici Anhelina Kalininová, Irina Šimanovičová 6:3, 6:1.

Cyklista Roman Kreuziger dojel v osmé etapě Tour de France patnáctý a celkově je pátý, nejvýše v kariéře. Žlutý trikot uhájil Brit Froome.

Kajakářka Kateřina Kudějová obsadila na Světovém poháru ve vodním slalomu v Seu d'Urgell 3. místo. Deblkanoisté Kašpar, Šindler skončili čtvrtí.

Judista Lukáš Krpálek splnil roli velkého favorita a získal na Světové letní univerziádě v ruské Kazani zlatou medaili. Česká výprava má po úvodním dnu finálových soutěží na kontě už dva cenné kovy, protože stříbro přidala veslařka Jitka Antošová na skifu.

Po dvou letech zlepšila Zuzana Hejnová český rekord v běhu na 400 metrů překážek. Na mítinku Diamantové ligy v Paříži zvítězila v čase 53,23 sekundy. Své dosavadní maximum překonala o šest setin. Čtvrtá skončila Denisa Rosolová ve svém letošním nejlepším výkonu 54,38. Od stupňů vítězů ji dělilo 81 setin. Tyčkař Jan Kudlička obsadil druhé místo výkonem 570 cm. Tři pokusy o český rekord na výšce 582 cm mu nevyšly.

Hokejový útočník Jaromír Jágr by mohl v příští sezoně oblékat dres Montrealu. Tým Canadiens se v minulosti již několikrát ucházel o služby jedenačtyřicetileté české hvězdy. Hráčův zástupce Petr Svoboda přiznal, že s generálním manažerem Montrealu Markem Bergevinem jedná.

České boxerky vybojovaly dvě stříbrné medaile na mistrovství Evropské unie v maďarském Keszthely. Až do finále postoupily Alice Šrámková a Martina Schmoranzová.

Čeští volejbalisté postoupili v Evropské lize do Final Four v Turecku. Výběr nizozemského kouče Stewarta Bernarda v Opavě sice prohrál s Černou Horou 2:3, ale získaný bod mu stačil k jistotě prvního místa ve skupině B již před závěrečným nedělním utkáním proti Španělsku.

Kajakář Vavřinec Hradilek vyhrál v Seu d'Urquell po dvou letech závod Světového poháru a prožil největší úspěch od stříbra na loňských olympijských hrách v Londýně. Trať ve Španělsku projel čistě s náskokem sekundy a tří desetin před druhým Lucienem Delfourem z Austrálie.