Zprávy | Z archivu rubriky


Spolupracovnice a přítelkyně expremiéra Petra Nečase Jana Nagyová, někdejší šéf Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček opustili vazbu. O propuštění rozhodl Krajský soud v Ostravě, který vyhověl jejich stížnostem proti uvalení vazby. Podle soudu pominula obava, že by mohli ovlivňovat svědky. Na svobodu se dostal i zpravodajec Jan Pohůnek, jenž sice stížnost nepodal, ale o jeho propuštění rozhodl žalobce. Všichni obvinění z kauzy kolem Nagyové jsou tak volní, exposlanci ODS jsou na svobodě od úterý.

Na Nagyovou, která opustila po pěti týdnech brány vazební věznice v Ostravě, čekal Petr Nečas. Přivítali se krátkým objetím. Šéf správy státních hmotných rezerv Páleník opustil budovu olomoucké vazební věznice o chvíli dříve než Nagyová. Někdejší náčelník Vojenského zpravodajství novinářům sdělil, že nic nezákonného nespáchal. Někdejší náměstek ministrů zemědělství a dopravy Boček označil podmínky v brněnské vazební věznici za velmi těžké, poděkoval ale zaměstnancům za vstřícné chování. Boček podle svého právníka míní, že se nedopustil ničeho špatného, blíže se však k obvinění nechtěl vyjadřovat.

Bývalá ředitelka Nečasovy kanceláře je spolu s Bočkem, někdejšími poslanci Petrem Tluchořem, Ivanem Fuksou a Markem Šnajdrem obviněna kvůli sjednávání míst ve státních a polostátních firmách pro tři někdejší poslance ODS výměnou za to, že se vzdali svých mandátů. Podle další části obvinění zneužila Nagyová prostřednictvím Páleníka, jeho nástupce Milana Kovandy a Pohůnka vojenskou tajnou službu k nezákonnému sledování včetně Nečasovy manželky. Někdejší poslance ODS Šnajdra, Tluchoře a Fuksu státní zástupce z vazby propustil v úterý v reakci na rozhodnutí Nejvyššího soudu, podle něhož jsou chráněni imunitou.

Problematikou čerpání peněz z evropských fondů se bude zabývat nová pracovní skupina vlády a zástupců krajů, kterou osobně povede premiér Jiří Rusnok. Kabinet a hejtmani se na tom shodli s Asociací krajů ČR. Hašek ocenil, že s nástupem Rusnokova týmu se zcela změnila atmosféra vztahů mezi hejtmany a kabinetem. Jedním z prvních problémů, které pracovní skupina bude muset řešit, jsou podle Rusnoka otázky korekcí v některých Regionálních operačních programech (ROP). Předseda vlády, která ve Sněmovně zatím nezískala důvěru, slibuje v problematice korekcí pragmatický přístup. ROP Severozápad byl pozastaven poté, co audity zjistily závažná pochybení v řadě projektů, podobná situace je i u některých dalších programů. Evropská komise pak programu vyměřila plošnou korekci ve výši 2,6 miliard korun. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) na počátku měsíce připustil, že by na úhradu části korekce mohl být použit miliardový přebytek na účtech Národního fondu. Přesto vždy trval na tom, aby korekci hradily ty kraje, které jsou za nesrovnalosti v programech zodpovědné.

Pracovní skupina složená z odpovědných ministrů, včetně ministra financí a ministra pro místní rozvoj a zástupců krajů se má scházet jednou až dvakrát do měsíce, uvedl Rusnok. Za "politický trest" vůči levicovým krajům označil rozhodnutí minulé vlády zrušit krajům kofinancování pro operační programy.