Zprávy | Z archivu rubriky


Sotva na hodinu se ve čtvrtek funkce ředitele Národního divadla v Praze ujal režisér Jan Burian. Odvolal ho ministr kultury Jiří Balvín, který prý zároveň naznačil, že podobný krok chystá i v případě designovaného ředitele Národní galerie Jiřího Fajta. Rozhodnutí ministra, jehož vláda zatím nemá důvěru Sněmovny, vyvolalo pobouření na politické scéně i mezi odborníky. Rezignoval kvůli němu umělecký šéf Činohry Národního divadla Michal Dočekal. Balvín ředitele Národního divadla odvolal prý proto, že nevzešel z výběrového řízení. Burian to odmítá s tím, že byl vybrán podle všech evropských standardů. Na místo ředitele nejznámějšího českého divadla chce Balvín do konce měsíce vypsat veřejné výběrové řízení.

Sociální demokracie označila odvolání za skandální a nepřijatelné. Její předseda Bohuslav Sobotka proto premiéra Jiřího Rusnoka dopisem požádal, aby zajistil návrat Buriana do funkce. Apeloval na něj také, aby kabinet před hlasováním o důvěře neprováděl žádné zásadní personální změny. Také ODS považuje krok ministra kultury za skandální; znamená pro ni další důvod pro vyslovení nedůvěry hradní vládě. Podle úřadujícího předsedy ODS Martina Kuby a šéfky Sněmovny Miroslavy Němcové je odvolání v rozporu s výroky premiéra Jiřího Rusnoka, že od jeho vlády nemáme očekávat žádné zásadní personální změny.

Ozvaly se ale i odlišné hlasy. Odboráři Orchestru a Sboru Státní opery, kteří plánované jmenování Buriana dříve kritizovali, vzhledem k jeho odvolání pozastavují stávkovou pohotovost, jejímž cílem bylo komplexní odmítnutí návrhu transformace ND, se kterým Burian počítal. Za Balvína se postavil také herec Martin Stropnický z hnutí ANO. Burian podle něj neměl být vůbec jmenován, protože v komisi prý zasedli jeho přátelé.