Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Miloš Zeman potvrdil, že současnou Sněmovnu rozpustí 28. srpna a předčasné volby se budou konat 25. a 26. října. Sněmovna v novém složení by se pak podle prezidenta měla poprvé sejít 26. listopadu. Zeman se kvůli tomu sešel také se šéfy pěti sněmovních stran, všechny protiargumenty odmítl. Vyhlášení voleb na konec října už podepsal i premiér Jiří Rusnok. Prezident předpokládá, že sestavení vlády po předčasných volbách bude otázkou několika týdnů, nikoliv měsíců nebo let. Vyjádřil také přesvědčení, že vedení vítězné strany bude při nominaci premiéra klást důraz na preferenční hlasy pro své kandidáty.

Sama hlava státu dá ve volbách svůj hlas Straně práv občanů - zemanovců (SPOZ), v jejich volební kampani se ale nebude angažovat, což by si přál jeho kancléř Vratislav Mynář. Zeman souhlasí s tím, aby Mynář za SPOZ kandidoval a přitom zůstal ve funkci na Pražském hradě. Opustit by ji musel až tehdy, pokud by ve volbách uspěl. Hradní kancléř ale řekl, že ještě není definitivně rozhodnut, zda do voleb půjde. Souběh vysoké státní funkce a politické kandidatury kritizovala ČSSD a TOP 09.

Volby do Sněmovny by podle aktuálního průzkumu agentury Median opět vyhrála ČSSD, přes letní prázdniny si udržela třetinu voličů. Také podpora ODS, která by byla v zisku hlasů dál čtvrtá za KSČM a TOP 09, zůstala na 13 procentech. Mírně posilovaly malé neparlamentní strany, do Sněmovny by se dostala SPOZ.