Zprávy | Z archivu rubriky


Poslanec David Rath (dříve ČSSD), který je obžalovaný s dalšími 10 lidmi z korupce, v policejní výpovědi odmítl, že by bylo možné ovlivňovat veřejné zakázky ve Středočeském kraji. Soudce Krajského soudu v Praze Robert Pacovský jeho výpověď přečetl, předchozí již dříve pustil na videozáznamu. Soudu se poprvé účastnila obžalovaná slovenská podnikatelka Lucia Novanská, která se dosud omlouvala kvůli nemoci. Novanská podle žalobce ve firmě ML Compet připravovala losování v tendrech a upravovala je podle předem dohodnutého scénáře, přičemž prý přijala úplatek nejméně 200.000 korun. Rath na začátku výpovědi odmítl, že by někdy vzal úplatek. Dále popisoval obecné postupy v rozhodování a hlasování při veřejných zakázkách. Jako již dříve uvedl, že ovlivňovat zakázky nebylo možné, protože kontrolní procesy byly přísně nastavené, a dokonce je prý přebíraly i jiné společnosti.

Výslechem Martina Jireše z firmy Puro-Klima se projednání tematicky přesunulo k části obžaloby týkající se zdravotnických zakázek. Jireš podle obžaloby předal úplatek šest milionů korun, aby jeho firma vyhrála. Manažer to odmítá a tvrdí, že se vše odehrálo podle zákona. Jireš ve více než dvouhodinové promluvě obžalobu odmítl, v jeho případě se týká lůžek pro domov důchodců a vybavení nemocnic v Kladně a Příbrami.

Státní zástupce Petr Jirát viní skupinu 11 lidí z upravování zakázek ve stavebnictví a zdravotnictví, údajně je provázela korupce. Machinace podle Jiráta organizovala bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a její přítel, někdejší poslanec Petr Kott. Rath prý o všem věděl, průběžně jej informovali. Dalšími obžalovanými jsou podnikatelé a manažeři, kteří se na korupci údajně podíleli.