Zprávy | Z archivu rubriky


Víkend plný polky, piva, párků, kysaného zelí a proslavených koláčů propukl v texaském městečku West, jehož obyvatelé slaví tradiční festival českého folklóru, první po explozi místní továrny na výrobu hnojiv. Ta před čtyřmi měsíci zabila 15 lidí a zdevastovala na 350 budov v městečku, v němž se mnozí obyvatelé hlásí k českým kořenům. Každoroční Westfest podle agentury AP začal o pátečním odpoledni místního času a potrvá až hluboko do nedělní noci. Známek nedávné tragédie je však jen pár. Podle Briana Musky z městské rady jde o to, aby "Westfest byl Westfestem", tedy oslavou místní komunity.

Ačkoliv tentokrát na festival přijeli i texaští politici a lidé si minutou ticha připomněli památku obětí exploze ze 17. dubna z řad dobrovolných hasičů a záchranářů, organizátoři doufají, že zachovají tradici, trvající dlouhá desetiletí. "Určitě budeme vždy vzpomínat na členy naší komunity, kteří ji tak dobře sloužili, ale festival je hlavně oslavou života naší obce," prohlásil John Hurtick, předsedající Westfestu už od roku 1981. Letos se koná 38. ročník. Organizátoři letos čekají více než obvyklých zhruba 20.000 hostů. Podle Hurticka i návštěvnost dalších akcí komunity z poslední doby byla vyšší než v minulosti. Exploze dusičnanu amonného v továrně na hnojiva způsobila ve Westu škody za více než 100 milionů dolarů, zabila 15 lidí a kolem 200 dalších zranila. Exploze za sebou zanechala sedmadvacetimetrový kráter a zničené budovy ve vzdálenosti 37 bloků od továrny. Příčina požáru, který sérii tří výbuchů předcházel, není známa.

Krajský soud v Praze tento týden dokončil výpovědi 11 lidí obžalovaných v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD). Obžaloba je viní z korupce a účelového upravování veřejných zakázek ve Středočeském kraji. Soudce nechal přehrát videozáznamy ze zadržení Ratha loni v květnu, kdy ho policie přistihla s krabicí, o které tvrdil, že je v ní víno, byla ale plná bankovek. Podle žalobce to byl úplatek, Rath to odmítá a tvrdí, že byl v šoku, když místo vína viděl peníze. Soud chce od středy následujícího týdne začít s výslechy svědků. Hlavní líčení pokračuje v pondělí, soudce Robert Pacovský zatím neupřesnil program projednání kromě toho, že od středy chce začít s výslechy pozvaných svědků. Celkem jich je zatím 78, projednání je nařízené do konce října. Soudce chce také přehrát policejní odposlechy, které jsou jedním z hlavních pilířů obžaloby státního zástupce Petra Jiráta.

Projednání tento týden pokračovalo po přestávce, která byla minulý týden. Pacovský vyslechl zbylé obžalované, byli to manažeři zdravotnických a stavebních firem, kteří podle obžaloby předávali úplatky, aby jejich společnosti vyhrály předem upravené zakázky. Obvinění vinu odmítli, podobně jako ostatní, které soud vyslechl dříve. Jako jediná se ke korupci již dříve přiznala podnikatelka Ivana Salačová. Státní zástupce pro ni navrhuje pozici spolupracující obviněné, za což jí hrozí menší trest. Advokáti ostatních se ji již od začátku hlavního líčení, které začalo 7. srpna, snaží znevěrohodnit.