Zprávy | Z archivu rubriky


Sociální demokraté z celého státu oslavili 124. výročí založení své strany na poutním místě českých vlastenců - hoře Říp. Na vrcholu, jehož okolí podle bájí vybral pro svůj národ praotec Čech, slíbil předseda ČSSD Vladimír Špidla sociální stát a neměnnost výsledků druhé světové války. ČSSD se podle něj hlásí k programu Evropské unie, podle něhož do roku 2010 každý, kdo bude chtít pracovat, práci v krátké době dostane. Ujistil také, že jeho strana, bude- li vládnout, nepřipustí reformní experimenty pravice na úkor nejstarší generace. ČSSD na Řípu rovněž rozdávala volební program s novým heslem Člověk na prvním místě.

Za výsledek druhé světové války, s nímž už nelze hýbat, považují špičky ČSSD Benešovy dekrety. Konfiskace majetku sudetských Němců byla podle nich v Československu stejně jako v dalších zemích posvěcena vítěznými mocnostmi. O odškodnění některých sudetských Němců se podle vicepremiéra Pavla Rychetského dá mluvit, ale až po volbách. Předseda ČSSD Vladimír Špidla odmítl soudit ty, kdo rozhodovali o poválečném uspořádání Evropy, a tudíž i o dekretech diskutovat. O odsunu Němců rozhodli podle něj vítězné mocnosti proto, že německé menšiny ve střední Evropě byly příčinou nestability vedoucí k válce. Za nepochybné považuje, že se německá menšina podílela na zničení předválečného Československa. I ona však byla svým způsobem v této věci obětí nacismu. Nacismus nese odpovědnost podle Špidlova výkladu i za poválečné zločiny, jichž se někteří Češi na německé menšině dopustili. Těmto jednotlivým excesům poválečná česká reprezentace nemohla podle něj zabránit, protože neměla k dispozici potřebné nástroje jako například policii či armádu.

Dlouho utajovaný volební program sociální demokracie, který byl k dispozici na demonstraci vládní strany na hoře Říp, slibuje formou otázek a odpovědí něco každé generaci. V asi třicetistránkové brožuře se na jedné straně ptá jeden ze členů rozvětvené rodiny a na protější straně mu sociální demokracie odpovídá. Například třiačtyřicetileté matce Janě, která chce, aby se moc nezdražovalo, sociální demokraté odpovídají, že nedopustí nekontrolovanou inflaci. Podporu státu zaměří na rodiny s dětmi, nepřipustí daňové a jiné experimenty. Její dceru Evu, která by si přála pro sebe a svou rodinu byt, ČSSD ujišťuje, že bude podporovat bytovou výstavbu, přijde s novými projekty nízkoúročených půjček a hypoték. Sociální demokraté slibují, že prosadí plošné přídavky na děti a 200 tisíc nových pracovních míst v příštích čtyřech letech.