Zprávy | Z archivu rubriky


Vláda schválila návrh státního rozpočtu na příští rok, který počítá se schodkem 112 miliard korun. Většina ministerstev a státních úřadů přitom bude mít ve srovnání s letoškem více peněz na výdaje. Méně peněz ale dostanou ministerstva životního prostředí, pro místní rozvoj, dopravy a školství. Tříprocentní hranice deficitu veřejných financí by neměla být podle ministerstva financí překročena. Schodek rozpočtu byl v průběhu září zvýšen z původně navrhovaných 110 miliard korun. Příjmy rozpočtu tak vláda naplánovala na 1099,3 miliardy korun a výdaje na 1211,3 miliardy korun.

Vláda v rozpočtu počítá s růstem ekonomiky o 1,3 procenta, zatímco původně předpokládala růst o 0,8 procenta. Podle dokumentace k rozpočtu by se přitom měla ekonomika vyvíjet lépe i letos. MF počítá pro letošní rok s poklesem ekonomiky o 1,1 procenta, zatímco v červencové prognóze to bylo 1,5 procenta. Návrh rozpočtu počítá například s navýšením plateb pro státní pojištěnce o 4,7 miliardy korun, tedy proti původnímu plánu o miliardu více, aniž se to dotkne deficitu rozpočtu. Na výdajové straně návrh počítá se zvýšením mezd ve státní správě o dvě procenta. Posílena byla navíc kapitola ministerstva vnitra o 400 milionů korun.

Největší nárůst výdajů čeká pro příští rok ministerstvo průmyslu a obchodu, a to o více než 28 procent na 35,1 miliardy korun. Naopak méně peněz na výdaje bude mít MMR, a to o 16 procent. Celkem tak úřad bude mít 11,8 miliardy korun. O téměř 13 procent na 13 miliard korun se sníží výdaje ministerstvu životního prostředí. Resort školství dostane o 2,2 procenta méně, celkem 137,4 miliardy korun. Doprava dostane 44 miliard korun, tedy o čtyři procenta méně.