Zprávy | Z archivu rubriky


Předčasné sněmovní volby vyhrála ČSSD (získala 20,5 procenta hlasů) těsně před novým politickým uskupením ANO 2011 (18,65 procenta). Třetí skončila KSČM s necelými 15 procenty. Ve volbách propadli občanští demokraté, kteří stejně jako ČSSD získali nejmíň hlasů ve své historii (7,7 pct.) a skončili až za svým minulým koaličním partnerem TOP 09 (11,99 pct.). Do Sněmovny se dále dostane Úsvit přímé demokracie (6,88) a návrat do poslaneckých lavic čeká KDU-ČSL (6,77 pct.). Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny tak překročilo sedm politických uskupení. Ve volbách neuspěly dvě takzvané prezidentské strany, tedy Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ) a blok Hlavu vzhůru. Volební účast byla necelých 60 procent.

ČSSD letos získala 50 poslanců, druhé ANO 2011 má 47 mandátů, a třetí KSČM pak 33. TOP 09 bude mít 26 poslanců, ODS 16. KDU-ČSL a Úsvit mají po 14 poslancích. V porovnání s výsledky minulých voleb tak z tehdejších sněmovních stran posílili pouze komunisté - získali navíc sedm poslanců. Sociální demokraté přišli o šest poslanců, TOP 09 přišla o 15 křesel a nejvíce tratila dříve nejsilnější vládní strana ODS. Ubylo jí 37 mandátů.

Ve sněmovních volbách zvítězila ČSSD v devíti krajích, dařilo se jí hlavně na Moravě. V Moravskoslezském kraji překročila dokonce 26 procent hlasů. Ve čtyřech českých krajích zvítězilo ANO 2011, v Praze vyhrála TOP 09. Na prvním místě mezi stranami se ČSSD ocitla například v Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském a Pardubickém kraji. Naproti tomu ANO miliardáře Andreje Babiše zvítězilo ve Středočeském, Ústeckém, Libereckém a Královéhradeckém kraji.