Zprávy | Z archivu rubriky


Podle místopředsedy sociální demokracie Milana Chovance, který byl také na utajované povolební schůzce s prezidentem v Lánech, byla podpora ČSSD Rusnokově vládě chyba. Řekl, že se tím jen posílilo dvojvládí ve straně a byl to začátek jejího propadu u voličů. Chovanec to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Sociální demokraté získali ve volbách 20,5 procenta hlasů. Ještě v létě měla podle průzkumů podporu více než 30 procent voličů. Podle Chovance se proti podpoře stavěl šéf strany Bohuslav Sobotka, pro byl místopředseda Michal Hašek. Rozhodnutí o podpoře Rusnokovu kabinetu označil Chovanec za "velký rozstřel" mezi oběma politiky. Dodal, že většina členské základny vládu podporovala, aby se prý nevrátila pravice.

Chovanec také míní, že utajovaná povolební schůzka v Lánech s prezidentem byla "propagandistická". Místopředseda strany Michal Hašek prý chtěl ukázat, že má tým lidí z vedení sociální demokracie. Podle něj Hašek setkání s hlavou státu také inicioval. Chovanec si myslel, že ho večer po volbách zve prezident Miloš Zeman. Kdo se schůzky zúčastní, zjistil prý až před ní. "Když jsem dojel do Lán, tak jsem nabyl dojmu, že ta schůzka nebyla zvána panem prezidentem. Pan prezident řekl u stolu, ke kterému jsme zasedli: ´Vy jste tu schůzku iniciovali, tak si pojďme povídat´. Tak jsem ztratil iluze, že jsem byl pozván panem prezidentem," řekl Chovanec. Hašek řekl, že bere jednání s prezidentem jako důvěrné a nebude se k němu vyjadřovat.

Milan Chovanec zřejmě složí funkci plzeňského hejtmana a bude jen poslancem. Řekl to v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Podotkl, že stále nabízí rezignaci na stranický post. Funkci hejtmana nebo poslance složí 9. prosince na zastupitelstvu Plzeňského kraje. Podle něj je působení ve Sněmovně logickým vyústěním toho, že se do dolní komory parlamentu rozhodl kandidovat. Chovanec uvedl, že v úterý nabídl rezignaci na funkci místopředsedy ČSSD. Šéf strany Bohuslav Sobotka ji ale nepřijal.