Zprávy | Z archivu rubriky


Ve Společenském centru v Rychnově nad Kněžnou začal 17. ročník výstavy betlémů nazvané Betlémy z kraje Orlických hor. Návštěvníci uvidí na 150 betlémů z nejrůznějších materiálů. Expozice bude přístupná do 29. prosince, řekl ČTK Jan Tydlitát, který výstavu pořádá. "Letos máme nejpestřejší výběr materiálů, ze kterých se betlémy vyrábějí. Kromě historických betlémů jsou k vidění v premiérách i díla vyrobená současnými tvůrci přímo pro naši výstavu," řekl Tydlitát. Letošní ročník výstavy, kterou v minulých letech navštívilo až 10.000 lidí, je zároveň poctou tvůrcům Orlickoústeckých malovaných betlémů. Vystavené jsou například betlémy ze dřeva, cínu, perníku, drátěné či textilní.

Ze sportu:

Rychlobruslařka Martina Sáblíková vyhrála na Světovém poháru v Berlíně závod na 3000 metrů a po třetím triumfu na dlouhých tratích za sebou si upevnila vedení v celkovém pořadí seriálu. Časem 4:02,25 minuty porazila v přímém souboji v poslední rozjížďce domácí matadorku Claudii Pechsteinovou.

Biatlonistka Veronika Vítková skončila druhá ve sprintu v rakouském Hochfilzenu a podruhé v kariéře v individuálním závodu Světového poháru vystoupila na stupně vítězů. Gabriela Soukalová po dvou chybách na střelnici dojela třiadvacátá. Vyhrála Švýcarka Selina Gasparinová.

Kvalifikací na závod Světového poháru na můstku v Lillehammeru prošel z pěti českých skokanů pouze Jakub Janda. Janu Maturovi postup do sobotního závodu unikl o jedinou příčku a dvě desetiny bodu.

Sobotní počasí :

Proměnlivá oblačnost se sněhovými přeháňkami, na horách sněžení. Teploty -1 až +3 stupně Celsia, na horách pět pod nulou. Místy se objeví náledí, hlavně ráno a večer. Vítr by měl slábnout až odpoledne nebo večer.

Silný vítr a sněžení zejména v severní části republiky způsobily v noci na pátek stovky výpadků dodávek elektřiny, bez proudu zůstaly tisíce až desetitisíce odběratelů. Nejvíce byly zasaženy východní Čechy, Chebsko a Děčínsko. ČTK to řekl mluvčí energetické firmy ČEZ Ladislav Kříž. V Královéhradeckém kraji a na Semilsku ČEZ vyhlásil kalamitní stav, řekla regionální mluvčí firmy ČEZ Šárka Beránková. Problémy přetrvávaly i v pátek podvečer. "V pohotovosti jsou všechny poruchové čety, které postupně obnovují dodávky v postižených místech, ale jelikož vítr trvá, tak nadále dochází k výpadkům vlivem především padlých stromů nebo větví do vedení," popsal v pátek situaci Kříž. V Ústeckém kraji hasiči zasahovali především u spadlých stromů a utržených plechů. Kvůli množství poruch energetici vyhlásili také mimořádný stav v distribuční soustavě v Pardubickém kraji a na Havlíčkobrodsku. "V průběhu dne jsme postupně poruchy opravovali, ale dál dochází k dalším poruchám," řekla ČTK kolem 17:00 Barbora Půlpánová z tiskového oddělení ČEZ. V Česku se projevuje okraj bouře Xaver hlavně na horách v severní polovině území.

V Havlíčkově Brodě uvolnil silný vítr velký kus plechu z barokní kopule kostela Nanebevzetí Panny Marie. Plech zůstal srolovaný na střeše, přibližně v třicetimetrové výšce. Hasiči poslali skupinu lezců, kteří střechu provizorně zajistili. ČTK to řekl starosta Jan Tecl. Srolovaný plech podle něj hasiči narovnali a přibili ke konstrukci kramlemi. "V pondělí by měla přijet odborná firma a uvést střechu do stoprocentního stavu," řekl Tecl. Okolí kostela podle něj bude po celou dobu pod zvýšeným dozorem městských strážníků.