Zprávy | Z archivu rubriky


Plavkyně Simona Baumrtová se raduje na mistrovství Evropy v krátkém bazénu ze dvou medailí. Nejprve v Herningu v českém rekordu získala stříbro na znakařské stovce a pak vybojovala se smíšenou polohovou štafetou na 4 krát 50 metrů bronz. Spolu s Baumrtovou plavali Bartůněk, Svěcená a Plevko.

Snowboardistka Ester Ledecká zahájila Světový pohár šestým místem v paralelním obřím slalomu v italské Carreze, čímž si vyrovnala své nejlepší umístění v kariéře.

Čeští curleři porazili v dodatečné olympijské kvalifikaci Japonsko 6:5 a jsou v německém Füssenu blízko postupu do tříčlenného play off, z kterého dva týmy postoupí do Soči. Před posledním kolem základní části jsou čeští hráči v čele s Koreou, Spojenými státy a Německem. Češky prohrály s Japonskem 4:7 a šance na olympijské hry se jim vzdálila.

České florbalistky jdou do víkendových bojů o medaili na domácím mistrovství světa v Ostravě a před semifinálovou bitvou s velkými favoritkami Švédkami sní o finálové účasti. K vylepšení historického bronzu z minulého šampionátu v St. Gallenu z roku 2011 by se tým trenérů Karolíny Šatalíkové, Markéty Šteglové a Michala Jedličky musel postarat o velké překvapení a ukončit dlouhé švédské vítězné série.

Druhým asistentem trenéra Pavla Vrby u fotbalové reprezentace bude Zdeněk Svoboda. Jednačtyřicetiletý bývalý reprezentační záložník stejnou funkci vykonává i ve Spartě, kde bude pracovat i nadále. U národního týmu bude působit jen externě. Fotbalová asociace ČR oznámila, že došlo k předběžné dohodě.

Vznikající trojkoalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL slibuje zvyšování důchodů i minimální mzdy. Zruší většinu zdravotnických poplatků. Od roku 2015 by chtěla snížit DPH na léky, knihy a pleny, což je ale proti vůli EU. K zachování tříprocentního deficitu veřejných financí má vést lepší výběr daní i hledání úspor ve státní správě, vyplývá z představené koaliční smlouvy. Tvořící se koalici ale zbývá uzavřít další podstatnou část dohody, a to rozdělení a personální obsazení ministerstev. Podle návrhu ČSSD by sociální demokracie měla mít premiéra a dalších sedm křesel, ANO vicepremiéra a šest křesel a lidovci vicepremiéra a dvě ministerstva. ANO je s návrhem na rozdělení resortů spokojené. Lidovci ale ústy předsedy Pavla Bělobrádka přes média vzkázali, že s návrhem nesouhlasí. Chtějí tři ministerstva nebo jiné resorty. Usilují především o ministerstva práce a zemědělství, nikoli zdravotnictví a kulturu, které jim nabídla ČSSD. "Myslíme si, že KDU má nárok na dva resorty, tak to vychází podle hlasů voličů," řekl novinářům Babiš. Uvedl, že chce změnit praxi z minulosti, kdy si pro sebe nejmenší strana trojkoalice vyjednala velké množství resortů. "Vadí mi tradice, že ten nejmenší vždycky určuje pravidla hry. Můžeme se bavit i o menšinové vládě," připustil Babiš. ČSSD ale chce i nadále vyjednávat o trojkoalici.

V padesátistránkovém dokumentu koalice slibuje, že příští rok nebude měnit daně. Jakékoliv změny s daňových zákonech chce dát k připomínkování veřejnosti. Od roku 2015 plánuje zvýšit zdanění hazardu, zavést sníženou sazbu DPH. Pro financování této změny zváží zavedení sektorové daně pro regulovaná odvětví od roku 2015. Postupně od roku 2015 chtějí koaliční partneři zvyšovat slevu na druhé a další dítě a prosadit porodné i na druhé dítě. Obnoví slevu pro pracující důchodce a důchody bude od roku 2015 pravidelně zvyšovat o inflaci a třetinu růstu reálných mezd. Koalice chce zrušit druhý důchodový pilíř.

Analytici ale upozorňují na to, že není zcela jasné, kde vláda na splnění svých slibů vezme, když navýšení daní spadlo pod stůl. Podle analytika Raiffeisenbank Václava Frančeho tak zvýšení daní možná ještě není úplně ze hry. Podle ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška nastíněný růstový model také neumožní snížit schodky veřejných rozpočtů výrazněji pod tři procenta HDP, což vytváří riziko fiskální nestability po roce 2015. Mohou chybět i peníze na rozvoj infrastruktury.