Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Miloš Zeman ve vánočním poselství uvedl, že víceméně splnil pět slibů, které dal občanům České republiky v prezidentské kampani a krátce po ni. V dnešním projevu bilancoval své dosavadní působení na Hradě. Prezident má na konci roku skládat účty všem občanům, řekl Zeman. Zaměřil se na pět slibů veřejnosti, které pronesl v prezidentské kampani a krátce po ni. Zeman slíbil, že nebude na rozdíl od svých předchůdců vyhlašovat amnestii a udělovat milosti. Dalším slibem bylo zlepšení vztahů České republiky s institucemi EU. Prezident se snažil především zlepšit podmínky pro čerpání dotací. Připomněl, že třetinu svého prezidentského platu odevzdává na splácení státního dluhu. V posledních týdnech se k němu prý připojují občané i podniky. Za nejsložitější Zeman označil naplňování posledního slibu, že se pokusí společnost spíše sjednocovat, než Jmenováním úřednické vlády Jiřího Rusnoka podle svých slov vyvolal předčasné volby. Poděkoval končící vládě premiéra Jiřího Rusnoka a občanům popřál zdraví a život naplněný užitečnými skutky.

Prezidenta po Novém roce čeká schůzka s šéfem ČSSD a možným budoucím premiérem Bohuslavem Sobotkou, který na Hrad zamíří s návrhem na obsazení vlády. Původní termín schůzky byl do konce roku. Zeman se chce podle svého mluvčího sejít kromě Sobotky znovu i s ostatními předsedy možných koaličních stran ANO a KDU-ČSL, aby se ujistil o podpoře vlády ve Sněmovně.

Především jako bilanční a nekonfliktní hodnotí přední politici vánoční projev prezidenta Miloše Zemana. Některým v něm ale chyběl pohled do budoucnosti a jiní, jako místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek nebo místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová, jej ani nesledovali. Podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky byl Zemanův projev sváteční a smířlivý. "Možná ale nejsem sám, komu v něm chyběl alespoň náznak pohledu do budoucna," uvedl Sobotka. Podobně hodnotil projev i šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Jako bilanční vánoční poselství vnímala prezidentova slova i místopředsedkyně ANO Věra Jourová. Chyběly jí v něm ale Zemanovy kroky do budoucna. Spíše rozpačitý dojem ze slov hlavy státu měl předseda dolní komory Jan Hamáček. Premiér v demisi Jiří Rusnok má za to, že prezidentovo bilancování a složení účtů všem občanům odpovídá všem krokům, které prezident slíbil. Jako bilanční vnímal Zemanova slova i šéf hnutí Úsvit Tomio Okamura. Upozornil na prezidentovu poznámku o "vládě odborníků".

O poznání kritičtěji hodnotili Zemana mediální experti Jan Jirák a Daniel Köppl. ČTK řekli, že na ně prezident působil sebestředně. "Bylo to mimořádně sebestředné až narcistní," prohlásil Köppl. Jirák uvedl, že Zeman i během projevu byl politickou figurou, která v poselství vedla dialog se svými odpůrci. Jinak Jirák rozumí Zemanově snaze vrátit se k masarykovské tradici. Neví ale, zda to je šťastný nápad, neboť 1. leden, kdy předchozí prezidenti říkali novoroční projevy, je den připomínky vzniku ČR. "To se nyní vytratilo úplně a to je škoda," soudí Jirák.