Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Miloš Zeman v pátek a v sobotu navštívil Afghánistán, kde se setkal s českými vojáky, kteří v asijské zemi působí v rámci Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti v Afghánistánu (ISAF). Jednal také se svým afghánským protějškem Hamídem Karzáím. O návštěvě informoval Zemanův mluvčí. V pátek se Zeman v Kábulu sešel s vojáky Úkolového uskupení Armády České republiky ISAF a dekoroval jejich prapor stuhou prezidenta republiky. Vojákům zároveň předal balíčky s českými potravinami a s filmy na DVD. Zeman, jehož doprovázeli ministr obrany Vlastimil Picek a náčelník generálního štábu Petr Pavel, předal dárky i českým vojákům působícím na vojenské základně v Bagrámu nedaleko afghánské metropole.

Zeman na kábulské vojenské základně navštívil vojenskou kapli, kde českým vojákům předal svíčku od sester z řádu karmelitek. V nemocnici se pak seznamoval s prací českých lékařů, záchranářů a zdravotních sester. Na závěr setkání českého a afghánského prezidenta bylo podepsáno memorandum, které podle Zemanova mluvčího umožní uspořádat v Národním muzeu ČR historicky první výstavu buddhistických památek objevených v Afghánistánu českými archeology.

Zeman je první českou či československou hlavou státu, která do Afghánistánu zavítala. Před ním zemi opakovaně navštívili předsedové vlád Mirek Topolánek a Petr Nečas nebo bývalý ministr obrany Alexander Vondra. Bývalé Československo navštívila afghánská hlava státu dvakrát; v roce 1970 přijel král Muhammad Záhir na pozvání prezidenta Ludvíka Svobody a v roce 1981 tehdejší hlava státu, šéf afghánské komunistické strany Babrak Karmal, který se setkal s československým prezidentem Gustávem Husákem. Záměr navštívit české vojáky v Afghánistánu Zeman ohlásil ještě před svým loňským lednovým zvolením do vrcholné funkce a zopakoval ho v říjnu při slavnostní přísaze vojáků.

Čeští fotbalisté budou při losování kvalifikace mistrovství Evropy 2016 nasazeni do druhého koše s Belgií, Chorvatskem, Dánskem, Maďarskem, Irskem, Švédskem, Ukrajinou a Švýcarskem. UEFA poprvé zařadila do kvalifikace i pořadatelskou zemi Francii, která má účast na závěrečném turnaji jistou a její zápasy se budou hrát pouze jako přípravné. Los se uskuteční 23. února v Nice.

Lyžařka Klára Křížová obsadila v prvním ze dvou sjezdů Světového poháru v Cortině d'Ampezzo 26. místo a zaznamenala nejlepší výsledek za poslední čtyři roky.

Hokejový útočník Václav Prospal, jenž je od minulé sezony bez angažmá, se možná vrátí do NHL v barvách Vancouveru. Vedení Canucks podepsalo s osmatřicetiletým českým hráčem zkušební kontrakt na 25 zápasů, během nějž bude působit ve farmářském týmu Utica Comets v nižší soutěži AHL.

Skokan na lyžích Antonín Hájek obsadil čtvrté místo v kvalifikaci na závod Světového poháru v Sapporu, kde jako již tradičně chybí většina skokanů ze špičky. V sobotu budou bojovat o body tři čeští reprezentanti.

Ze čtvrtého místa v kvalifikaci postoupila snowboardistka Eva Samková na X-Games v Aspenu do závodu ve snowboardcrossu. V kvalifikační jízdě nestačila jen na Kanaďanku Dominique Maltaisovou a Američanku Lindsey Jacobelisovou, které jsou před ní v čele Světového poháru, a další kanadskou závodnici Maëlle Rickerovou. Postup si zajistilo dvanáct ze 24 startujících.

Hokejisté Lva Praha mají sedm zápasů před koncem základní části KHL jistotu, že si stejně jako v minulé sezoně zahrají play off. Ačkoli třetí tým tabulky Západní konference nehrál, díky výsledkům ostatních zápasů získal definitivu postupu do bojů o Gagarinův pohár.

Český útočník Jiří Tlustý si podruhé za sebou připsal gól a nahrávku, čímž ve čtvrtečním utkání NHL podpořil vítězství Caroliny 5:3 v Buffalu. Kladenský odchovanec nejdříve dobrým napadáním v rohu kluziště vypracoval vyrovnávací trefu na 3:3 a po další brance Andreje Sekery pečetil v čase 59:59 gólem do prázdné klece výhru Hurricanes.