Zprávy | Z archivu rubriky


V Bratislavě zemřel v noci na čtvrtek ve věku 96 let bývalý vysoký funkcionář Komunistické strany Československa (KSČ) Vasil Biľak. ČTK to sdělil předseda Komunistické strany Slovenska Jozef Hrdlička. Biľak byl označován za posledního žijícího signatáře takzvaného zvacího dopisu, který se stal formálním zdůvodněním vojenské invaze do Československa v roce 1968. Za údajný podpis "zvacího dopisu" byl Biľak stíhán, obvinění z porušení zákona na ochranu míru, z vlastizrady a z dalších trestných činů ale směřovalo do ztracena. Slovenské soudy totiž před více než deseti lety vrátily případ k došetření a prokuratura v roce 2011 vyšetřování přerušila. Někdejší člen vedení KSČ Biľak v posledních letech žil v ústraní ve své bratislavské vile, na veřejnosti nevystupoval a s médii nekomunikoval.

Podle ředitele Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR a historika Oldřicha Tůmy měl Biľak mimořádně zápornou roli v československých dějinách. "Od roku 1956 a dál najdete málo tak záporných postav, které působily v československém veřejném životě, jako právě Vasil Biľak," řekl Tůma. Je chybou redukovat jeho úlohu v roce 1968 jen na podpis pod zvacím dopisem, podle Tůmy hrál Biĺak roli mnohem podstatnější. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa není možné měnit historii. "Je beze sporu faktem, že byl jedním z iniciátorů pozvání sovětských vojsk. Dnešní doba se na zvací akt dívá různými pohledy," uvedl Filip.

Průmyslová produkce i vývoz firem v Česku loni rostl, podle analytiků české hospodářství oživuje. I Česká národní banka (ČNB) v nové prognóze zlepšila odhad vývoje české ekonomiky v letošním i příštím roce. Novinářům to řekl guvernér ČNB Miroslav Singer. Uvedl také, že ČNB by mohla na počátku příštího roku upustit od devizových intervencí. Stavebnictví se však opět výrazně propadlo a odborníci míní, že jej návrat k růstu v nejbližší době nečeká. Průmyslová produkce loni v Česku meziročně vzrostla o 0,5 procenta, hodnota nových zakázek byla vyšší o 4,3 procenta, uvedl Český statistický úřad. V prosinci průmysl meziročně rostl ještě výrazněji, a to o 9,3 procenta, po očištění o vliv pracovních dnů o 6,7 procenta. Výroba tak obrátila pokles, který v roce 2012 činil 1,2 procenta.

Loňské výsledky zahraničního obchodu ČR přinesly pozitivní informace. Vývoz loni podle ČSÚ meziročně stoupl o 2,8 procenta a dovoz o 1,4 procenta a zahraniční obchod skončil v přebytku 350,8 miliardy korun, což je meziročně o 45,1 miliardy korun více. Podle Asociace exportérů dosáhla hodnota loňského exportu tuzemských firem 3,157 bilionu korun, což je v dějinách samostatné České republiky rekord.

Centrální banka letos čeká růst hrubého domácího produktu o 2,2 procenta a příští rok o 2,8, kdežto podle předchozí listopadové prognózy ČNB měl HDP růst jen o 2,1 procenta letos a o 2,5 procenta příští rok. Naopak od loňského roku čeká banka horší výsledek, odhad zhoršila z poklesu o 0,9 procenta na 1,3 procenta.