Zprávy | Z archivu rubriky


Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) předsedům koaličních partnerů Andreji Babišovi (ANO) a Pavlu Bělobrádkovi (KDU-ČSL) předal text programového prohlášení, které v sobotu připravila skupina expertů trojice koaličních stran. Ve středu má programové prohlášení schválit kabinet. Lidovecký předseda Bělobrádek nečeká, že by se na verzi, kterou obdržel, příliš měnilo. Půjde spíš jen o drobnosti a formality. Programové prohlášení vychází z koaliční smlouvy. Ministři jeho návrh projednají s odboráři a zástupci zaměstnavatelů. Předáci odborových centrál zatím k záměrům kabinetu výhrady nemají. Podle místopředsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Václava Pícla se priority vlády shodují s prioritami odborů, které žádají opatření na podporu ekonomického růstu, tvorbu nových pracovních míst, rozvoj školství či zdravotnictví a boj proti chudobě, lichvě i korupci.

Vláda se podle programového prohlášení zaměří na podporu podnikání, fungování státní správy, podporu trhu práce a udržení sociálního smíru. Kabinet chce prosadit také dlouhodobě udržitelný penzijní systém, investice do vzdělání nebo vytvoření podmínek pro přijetí eura.Mezi své priority vláda řadí také racionalizaci hospodaření státu a audit jeho majetku, boj proti korupci, rozvoj občanské společnosti, vymahatelnost práva a nezapomíná ani na aktivní členství v Evropské unii a NATO.

Počet lidí bez práce v lednu vystoupal nejvýše v historii České republiky, Úřad práce ČR jich evidoval téměř 630.000. Nezaměstnanost se zvýšila na 8,6 procenta z prosincových 8,2 procenta. Navzdory mírné zimě míru nezaměstnanosti zvýšilo přerušení některých sezonních prací. Analytici ale vidí náznaky, že trh práce má nejhorší za sebou. Nezaměstnaných bylo v Česku ke konci ledna 629.274, tedy o 32.441 více než na konci roku. Skoro 615.000 z nich bylo schopno okamžitě nastoupit do zaměstnání. Počet volných pracovních míst se proti prosinci zvýšil o 1216 na 36.394 míst. Na jedno volné místo tak připadá 17,3 uchazeče, uvedl pracovní úřad. Nezaměstnanost v lednu vzrostla ve všech krajích, nejvyšší zůstala v Ústeckém na úrovni 11,9 procenta. Druhá nejvyšší míra nezaměstnanosti byla v Moravskoslezském kraji, kde činila 10,9 procenta. Naopak už tradičně nejlépe je na tom Praha s 5,4 procenta následovaná Plzeňským a Středočeským krajem.

Nejpočetnější skupinu mezi nezaměstnanými tvoří dlouhodobě lidé se středním odborným vzděláním s výučním listem, v evidencích úřadů práce mají dvoupětinový podíl. Další silnou skupinou jsou lidé se základním vzděláním, které má zhruba každý čtvrtý nezaměstnaný, vyplývá z údajů Úřadu práce ČR. Podíl lidí s úplným středním odborným vzděláním s maturitou (bez vyučení) činí 17 procent. Naproti tomu nízké zastoupení mají mezi uchazeči o práci doktoři (0,15 procenta), bakaláři (1,45 procenta) a lidé s vyšším odborným vzděláním (0,84 procenta).