Zprávy | Z archivu rubriky


Laureáty Ceny Ferdinanda Peroutky za rok 2013 jsou spisovatel Ivan Klíma a publicista Jiří Peňás. Ocenění, které nese jméno významného českého novináře a publicisty, má sloužit ke zvýšení prestiže novinářské práce a vyzdvihovat ty osobnosti, které následují právě Peroutkův příklad. Pořadatelé při Klímově ocenění vzpomněli jeho dětství poznamenané transportem do Terezína, začátky jeho psaní i nejtužší léta normalizace, které ale tuto výraznou osobnost kulturního života neumlčely. Jeho novinářská éra je spojena mimo jiné s Literárními novinami, v šedesátých letech psal i pro literární Květen, Hosta do domu, Tvář, Plamen, Orientaci, Divadlo. Řada jeho příspěvků, předmluv, článků a esejů se dostala do samizdatu i do zahraničních publikací, romány vycházely v překladech i česky v nakladatelství Škvoreckých Sixty-Eight v Torontu.

Jiří Peňás patří mezi nejvýraznější a zároveň nejoriginálnější publicisty současnosti, píše ve svém laudatiu Jan Dražan. Je prý svým způsobem s podivem, že se mu tohoto ocenění dostává až dnes. "Ale právě možná o to je cena zaslouženější, podpořená více než dvaceti lety jeho psaní, myšlenek a názorů. Publikoval především v Respektu, Mladé frontě DNES, Týdnu, Lidových novinách…," zmínil. Jiří Peňás patří ke generaci autorů, kterou zrodil listopad 1989. Do revoluční doby vtrhla s elánem, nápady, nezatížená komunistickou cenzurou, ideologií a ptydepe stylem. Podle Dražana tak v době mediálních rychlokvašek Jiří Peňás patří nejen ke stálicím, ale zároveň k výjimkám, a to díky svému vzdělání, vědomostem a především neuvěřitelnému rozhledu.

Lyžařky Nikola Sudová a Tereza Vaculíková neuspěly v první kvalifikaci jízdy v boulích na olympijských hrách v Soči. Sudová skončila jedenáctá, těsně za postupovou desítkou. Druhou šanci budou mít české reprezentantky v sobotu, kdy se pojede před finále druhá kvalifikace. Sudová při svém čtvrtém startu na olympiádě dostala za jízdu dohromady 20,38 bodu. Na desátou Reginu Rachimovovou z Ruska ztratila pouhou desetinu bodu. Vaculíková získala 17,46 bodu a obsadila 20. místo.

České snowboardistce Šárce Pančochové unikl o jedno místo a sedm bodů přímý postup do finále olympijské soutěže ve slopestylu. Druhý pokus bude mít v neděli, kdy ji čeká semifinále a poté případně jízdy o medaile v této nové olympijské disciplíně.

Už jen tři dny zbývají rychlobruslařce Martině Sáblíkové do vstupu do olympijského programu. Dvojnásobná šampionka z Vancouveru bude v neděli obhajovat zlatou medaili na trati 3000 metrů, na posledním setkání s novináři před závodem ujistila, že se cítí dobře a je připravena bojovat o medaile.

Nedělním startem ve stíhacím závodě odstartuje pro biatlonistku Gabrielu Soukalovou plánovaná porce šesti disciplín na olympijských hrách v Soči. Čtyřiadvacetiletá česká reprezentantka se v minulé sezoně katapultovala mezi světovou elitu, poprvé v kariéře vyhrála závod Světového poháru a v Soči se tak představí ve zcela jiné roli než před čtyřmi lety ve Vancouveru. Patří mezi medailové aspirantky, i díky ní se v Česku zájem o biatlon výrazně zvýšil.

Basketbalistky ZVVZ USK Praha potvrdily svou formu a v Evropské lize vybojovaly velmi cenné vítězství 63:58 na palubovce favorizovaného Galatasaraye Istanbul. S bilancí sedmi výher a dvou porážek se tak znovu dostaly do čela tabulky skupiny C, mají navíc lepší vzájemnou bilanci se svými pronásledovateli Spartakem Moskva a právě Galatasarayem, který porazily i na svém hřišti. Pro USK to byla teprve druhá výhra nad Galatasarayem z posledních devíti vzájemných duelů.

Basketbalistky IMOSu Brno prohrály v 11. kole Evropské ligy ve Francii s Montpellierem 53:76. Ze tří posledních utkání, které vesměs odehrály na soupeřových hřištích, české vicemistryně nevytěžily ani jedno vítězství a vidina postupu do play off se jim dva zápasy před koncem základní části soutěže znovu vzdálila.

Titul mistra světa vynesl Zdeňka Štybara ve světovém žebříčku cyklokrosařů o 31 míst vzhůru na 17. pozici. Český cyklista se závodům v terénu věnuje už jen příležitostně a na šampionát si "odskočil" z přípravy na silniční sezonu. Třináctý je specialista Martin Bína, jenž mistrovský závod o víkendu v nizozemském Hoogenheide nedokončil a klesl v pořadí UCI o dvě příčky.

Fotbalisté Liberce porazili v prvním utkání na soustředění v Portugalsku vedoucí tým dánské ligy Midtjylland 2:1. Severočeského účastníka jarních bojů Evropské ligy poslala v duelu turnaje Atlantic Cup do vedení ukrajinská posila Jevgen Budnik, po přestávce přidal druhý gól Nizozemec Kevin Luckassen, kterého Slovan testuje.