Zprávy | Z archivu rubriky


Čeští běžci na lyžích Lukáš Bauer a Kateřina Neumannová mohou dodatečně získat zlaté olympijské medaile z her v Turíně. Podle neoficiálních zdrojů totiž antidopingoví komisaři zpětně zkontrolovali vzorky a Estonci Andrus Veerpalu a Kristina Šmigunová měli mít pozitivní nálezy. Zástupci Mezinárodního olympijského výboru (MOV) informaci ruských a estonských médií nepotvrdili.

Hokejový útočník Milan Michálek zařídil ve čtvrtečním utkání NHL dvěma góly vítězství Ottawy 3:2 nad Buffalem a stal se první hvězdou zápasu. Český reprezentant nejdříve po deseti sekundách závěrečné části zvýšil náskok týmu na 2:0 a po vyrovnání hostů rozhodl Michálek v čase 59:37 o výhře Senators přesnou ranou z levého kruhu nad rameno gólmana Jhonase Enrotha.

Barbora Záhlavová-Strýcová rozehraje proti Carle Suárezové utkání 1. kola Fed Cupu českých tenistek ve Španělsku. V Seville se na antuce začne hrát v sobotu v poledne a k druhé dvouhře pak nastoupí Klára Zakopalová a Maria-Teresa Torrová. O pořadí zápasů rozhodl los. Tenistkám chybí ve Španělsku kvůli nemoci světová šestka Petra Kvitová a nachlazení z týdne ve španělské zimě vyřadilo pro sobotní dvouhry také Lucii Šafářovou (28. WTA), která by ale mohla hrát v neděli dvouhru i čtyřhru.

Český hokejový obránce Jakub Čutta opouští extraligový Liberec a bude působit ve finském klubu SaiPa Lappeenranta. Čutta využil klauzuli ve smlouvě s Bílými Tygry, která mu umožňovala v případě zahraniční nabídky odejít. V novém působišti uzavřel kontrakt do konce sezony.

V Bratislavě zemřel v noci na čtvrtek ve věku 96 let bývalý vysoký funkcionář Komunistické strany Československa (KSČ) Vasil Biľak. ČTK to sdělil předseda Komunistické strany Slovenska Jozef Hrdlička. Biľak byl označován za posledního žijícího signatáře takzvaného zvacího dopisu, který se stal formálním zdůvodněním vojenské invaze do Československa v roce 1968. Za údajný podpis "zvacího dopisu" byl Biľak stíhán, obvinění z porušení zákona na ochranu míru, z vlastizrady a z dalších trestných činů ale směřovalo do ztracena. Slovenské soudy totiž před více než deseti lety vrátily případ k došetření a prokuratura v roce 2011 vyšetřování přerušila. Někdejší člen vedení KSČ Biľak v posledních letech žil v ústraní ve své bratislavské vile, na veřejnosti nevystupoval a s médii nekomunikoval.

Podle ředitele Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR a historika Oldřicha Tůmy měl Biľak mimořádně zápornou roli v československých dějinách. "Od roku 1956 a dál najdete málo tak záporných postav, které působily v československém veřejném životě, jako právě Vasil Biľak," řekl Tůma. Je chybou redukovat jeho úlohu v roce 1968 jen na podpis pod zvacím dopisem, podle Tůmy hrál Biĺak roli mnohem podstatnější. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa není možné měnit historii. "Je beze sporu faktem, že byl jedním z iniciátorů pozvání sovětských vojsk. Dnešní doba se na zvací akt dívá různými pohledy," uvedl Filip.