Zprávy | Z archivu rubriky


Čeští hokejisté prohráli v prvním zápase na juniorském mistrovství světa v Malmö s úřadujícímu šampiony z USA 1:5. Američané měli zápas pod kontrolou od samotného začátku, o jediný český gól se v přesilové hře ve třetí třetině postaral Michal Plutnar.

Zimní přestupní období v české fotbalové lize by mělo být klidné, jelikož oba ekonomicky nejsilnější celky Viktoria Plzeň i Sparta Praha vyhlásily, že v zimě nehodlají zasahovat do svých kádrů. Nedostanou se tak do oběhu peníze, které by zužitkovaly na přestupy ostatní kluby. Zůstane tak nejspíš jen u kosmetických úprav soupisek a odcházet budou hlavně mladší hráči z laviček na hostování.

Ve věku 89 let zemřel ve středu Jiří Lendl, otec bývalé světové tenisové jedničky Ivana Lendla a bývalý předseda tenisového svazu. Informaci ČTK potvrdil manažer komunikace tenisového svazu Josef Šlajs.

Tenistka Petra Kvitová má za sebou první přípravu na Floridě. S přítelem Radkem Štěpánkem se snažila zlepšit kondici, aby mohla naplnit svůj plán pro nadcházející rok: zlepšit se na grandslamech. Společně novou sezonu zahájí Kvitová se Štěpánkem v Austrálii na Hopmanově poháru smíšených dvojic, který začne v sobotu.

Ve věku 93 let zemřel ve čtvrtek Jan Křivka, dlouholetý funkcionář Mezinárodní motocyklové federace FIM. Ve vrcholné motoristické organizaci působil přes 40 let, od roku 1983 jako viceprezident.

Prezident Miloš Zeman ve vánočním poselství uvedl, že víceméně splnil pět slibů, které dal občanům České republiky v prezidentské kampani a krátce po ni. V dnešním projevu bilancoval své dosavadní působení na Hradě. Prezident má na konci roku skládat účty všem občanům, řekl Zeman. Zaměřil se na pět slibů veřejnosti, které pronesl v prezidentské kampani a krátce po ni. Zeman slíbil, že nebude na rozdíl od svých předchůdců vyhlašovat amnestii a udělovat milosti. Dalším slibem bylo zlepšení vztahů České republiky s institucemi EU. Prezident se snažil především zlepšit podmínky pro čerpání dotací. Připomněl, že třetinu svého prezidentského platu odevzdává na splácení státního dluhu. V posledních týdnech se k němu prý připojují občané i podniky. Za nejsložitější Zeman označil naplňování posledního slibu, že se pokusí společnost spíše sjednocovat, než Jmenováním úřednické vlády Jiřího Rusnoka podle svých slov vyvolal předčasné volby. Poděkoval končící vládě premiéra Jiřího Rusnoka a občanům popřál zdraví a život naplněný užitečnými skutky.

Prezidenta po Novém roce čeká schůzka s šéfem ČSSD a možným budoucím premiérem Bohuslavem Sobotkou, který na Hrad zamíří s návrhem na obsazení vlády. Původní termín schůzky byl do konce roku. Zeman se chce podle svého mluvčího sejít kromě Sobotky znovu i s ostatními předsedy možných koaličních stran ANO a KDU-ČSL, aby se ujistil o podpoře vlády ve Sněmovně.

Především jako bilanční a nekonfliktní hodnotí přední politici vánoční projev prezidenta Miloše Zemana. Některým v něm ale chyběl pohled do budoucnosti a jiní, jako místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek nebo místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová, jej ani nesledovali. Podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky byl Zemanův projev sváteční a smířlivý. "Možná ale nejsem sám, komu v něm chyběl alespoň náznak pohledu do budoucna," uvedl Sobotka. Podobně hodnotil projev i šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Jako bilanční vánoční poselství vnímala prezidentova slova i místopředsedkyně ANO Věra Jourová. Chyběly jí v něm ale Zemanovy kroky do budoucna. Spíše rozpačitý dojem ze slov hlavy státu měl předseda dolní komory Jan Hamáček. Premiér v demisi Jiří Rusnok má za to, že prezidentovo bilancování a složení účtů všem občanům odpovídá všem krokům, které prezident slíbil. Jako bilanční vnímal Zemanova slova i šéf hnutí Úsvit Tomio Okamura. Upozornil na prezidentovu poznámku o "vládě odborníků".

O poznání kritičtěji hodnotili Zemana mediální experti Jan Jirák a Daniel Köppl. ČTK řekli, že na ně prezident působil sebestředně. "Bylo to mimořádně sebestředné až narcistní," prohlásil Köppl. Jirák uvedl, že Zeman i během projevu byl politickou figurou, která v poselství vedla dialog se svými odpůrci. Jinak Jirák rozumí Zemanově snaze vrátit se k masarykovské tradici. Neví ale, zda to je šťastný nápad, neboť 1. leden, kdy předchozí prezidenti říkali novoroční projevy, je den připomínky vzniku ČR. "To se nyní vytratilo úplně a to je škoda," soudí Jirák.