Zprávy | Z archivu rubriky


Kvůli situaci na Ukrajině se dnes večer na úřadu vlády sejde předsednictvo Bezpečnostní rady státu, tedy premiér s ministry financí, zahraničí, obrany a vnitra. "Zejména se budeme zabývat koordinací postojů ČR ke krizi na Ukrajině na půdě EU a NATO a také otázkou možných rizik pro energetickou bezpečnost země," uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ve zprávě, kterou ČTK zaslal mluvčí vlády. Dalším bodem jednání Bezpečnostní rady státu bude informace o stavu státních hmotných rezerv a připravenosti Česka na eventuální problémy, které by mohly nastat, pokud by byly omezeny dodávky plynu, řekl později novinářům Sobotka. Z Ruska pocházejí tři čtvrtiny české spotřeby plynu, pouze čtvrtina se do ČR dováží z Norska.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se již odpoledne sešel s ruským velvyslancem v ČR, aby mu tlumočil znepokojení české vlády, která s postupem Ruska nesouhlasí a vyzývá k diplomatickým jednáním. Zaorálek stále věří, že se podaří zabránit eskalaci konfliktu. Ruský postup na Krymu ale považuje za porušování mezinárodního práva a za intervenci. Podle premiéra současný vývoj vztahů mezi Ukrajinou a Ruskem připomíná události v ČR v roce 1968. Vypadá to, jako by se Rusko připravovalo na vojenskou operaci, uvedl Sobotka. Česko ale podle něj nebude vůči Rusku podnikat žádné osamocené kroky. Česko je podle Sobotky připraveno pokračovat v programu Medevac, v jehož rámci už bylo do země na léčení převezeno 27 zraněných Ukrajinců z pouličních bojů mezi demonstranty a policií.

Americký ministr zahraničí John Kerry odsoudil ruský postup vůči Ukrajině jako "neuvěřitelný akt agrese" a pohrozil Moskvě sankcemi, které mohou zemi ekonomicky izolovat. Kerry to prohlásil v rozhovoru pro televizní stanici CBS News. Rusko má podle něj stále ještě několik možností, jak celou krizi na Ukrajině utlumit.