Zprávy | Z archivu rubriky


Tři exministři z pravicových vlád vyzvali premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) k zavedení politických a ekonomických sankcí vůči Rusku. Platit by měly do doby, než se ruská vojska stáhnou z ukrajinského Krymu. Premiér ale jednostranné české sankce odmítnul, chce postupovat v souladu s dalšími státy EU. Připomenul, že ČR je významně propojena s ruským trhem, plošné hospodářské sankce by proto nebyly užitečné. "Ohrožovalo by to i pracovní místa u nás," podotkl. Zopakoval, že v úvahu by přicházelo pouze omezení víz nebo zmrazení majetku těch, kdo se podílejí na událostech na Ukrajině, o čemž se bude jednat i na úrovni EU. Tyto dva požadavky do své výzvy zahrnuli i exministři Martin Bursík, Michael Kocáb a Luboš Dobrovský. Navíc požadují také zrušení možnosti dvojího občanství pro ruské občany, zastavení vstupu ruského kapitálu do ČR nebo zrušení tendru na výstavbu nových jaderných reaktorů v Temelíně, o kterou se uchází česko-ruské konsorcium MIR.1200, což Sobotka již dříve odmítl.

Bursík text výzvy přečetl na shromáždění proti ruské intervenci na ukrajinském Krymu na Hradčanském náměstí v Praze, kterého se zúčastnilo asi 150 lidí. Na demonstraci vystoupilo i několik Ukrajinců, kterým po zranění při kyjevských demonstracích česká vláda zaplatila léčbu v pražských nemocnicích. Čechům několikrát poděkovali za pomoc a za podporu. Demonstrovalo se také v Brně, kde asi třicítka aktivistů prošla s vlajkami a zpěvem ukrajinské hymny centrem města. V Karlových Varech se sešlo přes padesát lidí. Shromáždění, které prošlo centrem a došlo až k ruskému konzulátu, se zúčastnili i dva Ukrajinci, kteří utrpěli zranění při demonstracích na Majdanu v Kyjevě a v Karlových Varech se doléčují.

Rusko vyslalo vojáky na ukrajinský Krym na přelomu února a března, akci odsoudila Ukrajina, Evropská unie nebo USA. O připojení Krymu k Rusku mají v neděli obyvatelé poloostrova hlasovat v referendu. Ukrajina s plebiscitem nesouhlasí.

Nejlepší českou inovací roku 2013 je unikátní beton, který propouští světlo, pojmenovaný LiCrete. Jde o první nosný materiál, který dokáže přenášet světlo skrze všechny své povrchy. Hlasovalo pro něj 33 procent účastníků Festivalu Česká inovace. ČTK o tom informoval pořadatel soutěže Česká inovace. Autorem vítězného projektu, který byl zařazen do kategorie Nadějná inovace určené živnostníkům a začínajícím firmám, je stejnojmenná společnost LiCrete. V tomto novém stavebním materiálu je do betonu zalitý patentovaný systém vnitřního světlovodu. Tato nová alternativa staršího českého řešení luxfer přináší nové možnosti v designu a architektuře - využití najde hlavně při stavbě dělících příček, nosných zdí, schodišťových stupňů a dalších prvků.

V kategorii Inovační nápad, která je určená jednotlivcům a studentům, porota vybrala projekt týmu z Vysokého učení technického v Brně s názvem Bioplast PHA. Jde o technologii, při které je použitý fritovací olej převáděn pomocí bakterií na užitečný a zcela neškodný ekologický bioplast, který se pak v přírodě zcela rozloží za několik týdnů až měsíců.

V rámci kategorie Inovační hvězda, v níž soutěží malé a střední firmy, zvolila porota jako vítěze speciální vozidlo ELBEE pro tělesně postižené osoby na vozíku od firmy ZLKL. Řidič upoutaný na invalidní vozík nemusí do auta složitě přesedat - na místo řidiče zacouvá po rampě, kde vozík jednoduše zafixuje do speciálního zámku a spojí jej tak s rámem vozidla. V kategorii Inovativní firma uspěla inovace C-NAIL Patní hřeb od firmy Medin. Ta nabízí nové řešení fixace zlomeniny patní kosti pomocí hřebu a šroubů, které zajišťují stabilitu. Jeho zavádění přitom představuje minimální zásah do organismu.