Zprávy | Z archivu rubriky


Ministr zahraničí Martin Stropnický znovu označil za absurdní ruské tvrzení, že nervová látka použitá k útoku v Británii mohla pocházet z Česka. Ruský velvyslanec Alexander Zmejevskij, kterého si ministerstvo předvolalo, podle něj nepřinesl žádné důkazy, které by tvrzení Moskvy podpíraly. Pokud by se kvůli incidentu mělo přikročit k dalším opatřením vůči Rusku, je podle Stropnického třeba, aby reakce byla koordinována v rámci celé Evropské unie. Bojovou látkou novičok byli počátkem března otráveni ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Británie z odpovědnosti přímo obvinila Rusko. Moskva zodpovědnost odmítla a představitelé ruské diplomacie opakovaně uvedli, že Česko je mezi zeměmi, které mají schopnosti potřebné pro výrobu novičoku. "To tvrzení je naprosto mimo realitu," řekl novinářům Stropnický. Ministerstvo zahraničí v tiskovém prohlášení označilo ruské výroky za urážlivé a zcela nepodložené.

Zmejevského přijal v Černínském paláci náměstek ministra Ivo Šrámek, což je podle Stropnického v diplomacii výraz toho, že česká strana přikládá záležitosti velkou váhu. Pokud by situace dál eskalovala, sešel by se s velvyslancem ministr osobně. Stropnický nicméně vyjádřil naději, že se podaří napětí zklidnit. Klíčové proto podle něj je, aby Rusko přistoupilo na britský požadavek na vyšetření chemického útoku a spolupracovalo s vyšetřovateli, což dosud Moskva odmítala.

Mistrovství světa ve veslování se v roce 2022 uskuteční v České republice. Závodit se bude na přelomu září a října v Račicích. Vrcholná veslařská akce se do Česka vrátí po 29 letech, naposledy se zde konala v roce 1993.

Hokejisté Plzně zvítězili ve čtvrtém utkání čtvrtfinále extraligy v Olomouci 2:0 a v sérii hrané na čtyři výhry vedou 3:1 na zápasy. K prvnímu postupovému mečbolu posunuly vítěze základní části soutěže góly Davida Stacha a Tomáše Mertla. Pátý duel je na programu ve čtvrtek v Plzni.

Hokejisté Kladna zvítězili v semifinále play off první hokejové ligy v Českých Budějovicích 5:2, na zápasy vyhráli celou sérii 4:1 a zajistili si postup do baráže. Jaromír Jágr absolvoval na jihu Čech jedno střídání, čímž splnil kvótu patnácti odehraných utkání a může nastoupit v bojích o nejvyšší soutěž. Šestačtyřicetiletý útočník na ledě strávil opět jen pár vteřin v úvodu duelu. Kladno se v extraligové baráži utká o dvě účastnická místa s Karlovými Vary, Litvínovem a Jihlavou.

Bývalí tenisté Radek Štěpánek a Nicole Vaidišová se v létě stanou rodiči. Oba radostnou událost oznámili na sociálních sítích a připojili obrázek prvních dupaček. Svatbu měli v létě 2010 v Praze, ale po třech letech se rozvedli. Od loňska znovu tvoří pár. Dvojnásobný vítěz Davisova poháru ukončil kariéru před čtyřmi měsíci v 38 letech a je členem trenérského týmu hvězdného Srba Novaka Djokoviče. O deset let mladší bývalá sedmá hráčka světového žebříčku skončila s tenisem už před osmi lety, pak se pokoušela o návrat, ale opět ji pronásledovala zranění.