Zprávy | Z archivu rubriky


Evropa by se neměla snažit soupeřit se Spojenými státy. Ve svém projevu v italském Senátu k tomu ve čtvrtek nabádal český prezident Václav Havel. Narážel tím na takzvaný lisabonský proces, který začal před dvěma lety. Tehdy si země patnáctky daly za cíl, že do roku 2010 se EU stane nejvýkonnější světovou ekonomikou, tedy že překoná právě USA.

"Nezlobte se na mne, ale v takovém vyhlášení cítím přesně ten rys evropského snažení, který by zasluhoval nejpřísnější kritickou analýzu," řekl Havel, který ve čtvrtek zahájil oficiální návštěvu Itálie. Podle něj svědčí takové vyjádření o "zakořeněné evropské sebeidentifikační nejistotě", která se prý prozrazuje osvědčeným velikášstvím a potřebou nadřadit se nějaké "jinakosti". "Proč zase vyhlašujeme, že chceme být nejlepší a nejsilnější ze všech? Proč se zase definujeme proti někomu?" dodal prezident.

"Což je kvalitní život jen věcí nějakých závodů? Což nemohou být naše země, naše krajina, naše sídla, naše ovzduší a především náš soukromý život i život v širších pospolitostech hezčí, hlubší a kvalitnější i tehdy, kdy se nebudeme s někým předhánět v počtu vyrobených a prodaných automobilů, praček či filmových hororů?" poznamenal Havel. Evropa má podle něj právě v době, kdy se hovoří o rozšíření unie, možnost předvést celému světu, jak mnoho různorodých národů může spojit do jednoho velkého nadnárodního a demokratického soustátí. Svět může inspirovat i tím, že dá přednost například ohledu k životnímu prostředí před ekonomickým profitem.

Prezident Václav Havel, který ve středu přiletěl do Říma na státní návštěvu Itálie, se zdejšími politiky hovořil zejména o budoucnosti Severoatlantické aliance a Evropské unie. Dopoledne se setkal se svým italským protějškem Carlem Azegliem Ciampim. Pak ho v Poslanecké sněmovně přijal její předseda Pierferdinando Casini. "Hovořili spolu o tom, že Evropská unie by měla intenzivněji pracovat na svém stmelení," řekl po schůzce ve sněmovně novinářům Havlův mluvčí Ladislav Špaček. Šéf dolní komory parlamentu podle něj také podpořil vstup Česka do EU.

Čeští a slovenští vojenští experti nezavrhují myšlenku, že by se Slováci podíleli na činnosti 6. polní nemocnice v Afghánistánu. Náčelníci generálních štábů obou armád, Jiří Šedivý a Milan Cerovský řekli, že obě strany připravují potřebné kalkulace a zvažují finanční možnosti. Vojáci ale zdůraznili, že konečné rozhodnutí bude na politicích. První pracovní úvahy o společném působení v Afghánistánu zazněly z generálního štábu 19. března. Šedivý tehdy novinářům řekl, že v Kábulu by se na práci nemocnice mohla podílet i skupina slovenských vojáků a že tento návrh padl při jednáních ve Velké Británii. Cerovský poznamenal, že Slováci připravují všechny potřebné kalkulace, které později předloží slovenskému ministru obrany.O přípravě slovenských vojáků na případné vyslání do Afghánistánu se již několikrát veřejně zmínil slovenský ministr obrany Jozef Stank. Praha vysílá do Afghánistánu v rámci mírových sil ISAF na žádost Velké Británie svou 6. polní nemocnici, jednotku se zkušenostmi například z Balkánu a z Turecka. Do Kábulu již odjela první předsunutá skupina, zbytek z přibližně 200 vojáků má ve dvou etapách odcestovat během několika týdnů. Nemocnice má v oblasti působit půl roku a být v případě potřeby k dispozici i místnímu civilnímu obyvatelstvu. V březnu začal působit společný česko-slovenský prapor v misi KFOR v Kosovu, připravuje se také společná česko-polsko-slovenská jednotka pro mírové mise.

Pracovníci Jaderné elektrárny Temelín dokončili v prvním bloku montáž nových německých armatur, jejichž špatné fungování bylo příčinou jednoho z odstavení reaktoru v etapě spouštění s výkonem do 100 procent. Obsluha nemohla kvůli vadným armaturám pokračovat v dynamických testech, při nichž se prudce mění výkon. Závěrečnou sérii zkoušek poslední etapy proto dokončí až po jejich výměně. První blok Temelína odstavil personál již 24. února a od té doby provádí revize všech jeho zařízení. Mluvčí elektrárny Milan Nebesář řekl, že pracovníci připravují tlakovou těsnostní zkoušku generátoru a tlakovou zkoušku při tlaku 17,6 megapascalu. Obsluha musí také vyzkoušet nové armatury. Ty slouží zejména k přerušování a regulaci průtoku kapalin, plynů nebo par. Mluvčí potvrdil, že ukončení všech prací v prvním bloku lze očekávat v polovině dubna. Obsluha potom dokončí testy etapy s výkonem reaktoru do 100 procent. Blok poté projde komplexním šestidenním testem, po němž začne zkušební provoz. Ve druhém bloku, v jehož reaktoru je od 11. března všechno palivo, ukončili pracovníci elektrárny zkoušku těsnosti ochranné obálky (kontejnmentu). Odborníci v současnosti vyhodnocují její výsledky. Po provedení všech předepsaných zkoušek požádá ČEZ Státní úřad pro jadernou bezpečnost o povolení k aktivaci paliva. První řízená štěpná reakce by ve druhém bloku měla být nastartována ve druhé polovině dubna.