Zprávy | Z archivu rubriky


První máj se v Česku nesl ve znamení celé řady nejrůzněších demonstrací. Akce se konaly nejen v Praze, ale i v Brně, Plzni a dalších městech.

Jediná akce, kde policie zadržela několik účastníků, byla demonstrace krajní pravice v Plzni. Za asistence policie proběhlo i setkání komunistů v Praze na Výstavišti. Příznivci KSČM se zde střetli se svými odpůrci. Jeden z transparentů přirovnával komunismus k nacismu. Komunistická kandidátka na pražskou primátorku Marta Semelová chce na jeho autory podat trestní oznámení.

Příznivci hnutí ANO se sešli na pražské Ladronce. Oslava 1. máje se od akcí jiných stran lišila hlavně tím, že se zde rozdávala zmrzlina či párky v rohlíku zdarma.

ODS letos spojila svou tradiční prvomájovou akci na Petříně s připomínkou stoletého výročí existence Československa. Akce ČSSD se konala na Střeleckém ostrově, v jehož jiné části zároveň proběhlo setkání anarchistů.

Účastníci akce za důstojné bydlení vyšli na pochod Prahou pod heslem "Bydlení je právo".

Na pražském Malostranském náměstí bylo možné ochutnat dvoumetrový svatební dort o váze zhruba 230 kilogramů. Cukrářské dílo bude usilovat o zápis do české knihy rekordů. Akce je součástí kampaně Jsme fér, která podporuje možnost manželství i pro gaye a lesby.

Dopoledne pak prošel centrem Prahy průvod studentského majálesu. Studentský průvod plný kostýmů a masek vyšel z Kampy a zamířil před Karolinum. Jeden ze studentů na sobě měl například historickou uniformu lidových milicí nebo převlek socialistického dělníka s typicky modrými montérkami.

Největší brněnskou akci zorganizoval na hradě Špilberk odborový svaz KOVO.

Pestrou škálu doplnily ještě některé marginální akce, jako například pražský protest proti vládě Jihoafrické republiky.