Zprávy | Z archivu rubriky


Premiér Andrej Babiš se v Salzburku setkal s premiéry Rakouska, Velké Británie a Estonska.

Na jednání s předsedkyní vlády Spojeného království Velké Británie a Severního Irska Theresou Mayovou byl hlavním tématem postup ve vyjednávání o vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Premiér Andrej Babiš zopakoval českou pozici při jednání o brexitu a zajímal se o dokončení Dohody o vystoupení. Zdůraznil, že prioritou České republiky je zachovat nedělitelnost svobod vnitřního trhu, ochranu zájmů českých občanů a českých firem a zajištění bezpečnosti v Evropě. Za dobrý krok směrem ke konkrétnějšímu postoji označil nedávnou publikaci Bílé knihy o budoucích vztazích Velké Británie a EU.

„Brexit není pro Evropu pozitivní, ale musíme se snažit, aby celkové dopady byly co nejmenší. Pro nás je důležité udržovat s Velkou Británií vztahy z minulosti. Vždy to byl náš spojenec, pracuje tam 50 tisíc českých občanů, je to důležité z hlediska obchodu i v rámci spolupráce NATO,“ uvedl předseda vlády Andrej Babiš.

Hlavními tématy jednání s rakouským spolkovým kancléřem Sebastianem Kurzem byly spolupráce v rámci formátů regionální středoevropské spolupráce, zejména v rámci tzv. slavkovského formátu, a evropské otázky. Šlo především o problematiku migrace, víceletý finanční rámec a závěrů červnové Evropské rady. Jednali také o dopravní infrastruktuře, konkrétně o silničním spojení Brno – Mikulov – Vídeň a České Budějovice – Linz.

Andrej Babiš se také zúčastnil premiéry představení Kouzelná flétna, kde v roli Papagena vystoupil český operní pěvec Adam Plachetka.