Zprávy | Z archivu rubriky


V prostředí vietnamské komunity v severočeském Varnsdorfu se odehrává český kriminální film Miss Hanoi režiséra Zdeňka Viktory. První vietnamskou policistku v Česku hraje Ha Thanh Špetlíková známá z televize, jejím kolegou je neurvalý, vyhořelý a trochu rasistický detektiv v podání Davida Novotného. Do kin vstupuje film 9. srpna. Kromě hlavní kriminální linky je také také sondou do vietnamské komunity v Česku pro českého diváka. Připravují se ale i speciální projekce pro komunity Vietnamců v různých městech a pro tyto příležitosti bude opatřen titulky. Jak říká představitelka jedné z hlavních rolí, první generace Vietnamců v ČR nežije zrovna plnohodnotný život, "česká kultura jde mimo ně a zbývá jim jen poněkud pokleslá vietnamská televizní zábava". Miss Hanoi podle ní bude pro tyto Vietnamce premiéra, protože půjdou vůbec poprvé do kina. Film podle ní má díky zachycení autentického života Vietnamců ve Varnsdorfu přidanou hodnotu nad samotnou detektivní linkou.

Novotného kapitán Kříž přijíždí ve filmu do Varnsdorfu vyšetřit vraždu a brzy se ukazuje, že stopy směřují do místní vietnamské komunity. Otevřenými dveřmi do světa, v němž vládnou pravidla obchodu, rodinných klanů a hierarchií a který přehrazuje i jazyková bariéra, se mu stává mladá policistka. Nesourodá dvojice, jíž tvoří emancipovaná žena, která se rozhodla žít podle vlastního rozhodnutí, a stárnoucí sarkastický vyšetřovatel, pro nějž práce zůstala jediným opěrným bodem v životě, rozkrývá nejen tajemství zločinu, ale také vzájemně hledá cestu k poznání toho druhého. Oba čeká osudové rozhodování, zda se přiklonit na stranu pevných rodinných tradic nebo spravedlnosti. Film se točil téměř dva roky, štáb se dostal i do reálných vietnamských domovů, různé zvyky a slavnosti komunity se natáčely reálně a podle zavedených zvyklostí, všichni představitelé Vietnamců jsou neherci.

V Izraeli o víkendu zemřela ve věku 85 let Eva Hoffeová, dcera sekretářky spisovatele Maxe Broda, který byl vydavatelem děl Franze Kafky. Informoval o tom v neděli deník Haarec. Rodina Hoffeové vedla dlouholetý spor o vlastnictví vzácných rukopisů pražského rodáka a spisovatele Kafky, v němž v roce 2016 izraelský nejvyšší soud definitivně přiřkl tato díla Národní knihovně v Jeruzalémě. Izraelský deník v této souvislosti připomněl, že i přes rozhodnutí nejvyššího soudu Národní knihovna stále nemá přístup k některým dokumentům, jež jsou pořád v bankovních sejfech v Tel Avivu a Curychu. Národní knihovna, která by díla chtěla vystavit i pro veřejnost, se domnívá, že v pozůstalosti v těchto sejfech je i řada vzácných Kafkových dopisů a rukopisů, včetně rukopisu povídky Venkovský lékař, i jeho kresby.

Eva Hoffeová se narodila v roce 1933 v Praze. Jako šestiletá utekla s rodinou před nacisty do tehdejší Palestiny, kde po válce vznikl stát Izrael. Po absolvování vojenské služby v izraelské armádě pracovala Hoffeová mnoho let jako letuška. Na rozdíl od své sestry Ruth Weislerové, která zemřela během soudní kauzy o Kafkovu pozůstalost, Eva Hoffeová nemá potomky. Matka sester Hoffeových Esther pracovala jako sekretářka Maxe Broda, který byl Kafkovým přítelem a po spisovatelově smrti v roce 1924 spravoval jeho pozůstalost. Když Brod v roce 1968 v Tel Avivu zemřel, uvedl podle pozdějších soudních verdiktů v závěti, že jeho pozůstalost včetně Kafkových spisů má být předána veřejnému archivu. Esther Hoffeová ale místo toho dílo rozprodávala v aukcích.

Systém podpory výzkumu, vývoje a inovací v České republice nevytváří vždy ideální podmínky, aby vznikaly výsledky uplatnitelné v praxi, a nepřispívá ke zvyšování konkurenceschopnosti země. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Navzdory rostoucímu množství peněz provází výzkum dlouhodobé problémy, které se nedaří řešit. Je to například málo nově registrovaných patentů nebo slabá spolupráce mezi soukromým a veřejným sektorem. "V počtu patentů ČR nedosahuje ani třetiny průměrné hodnoty zemí Evropské unie," sdělil úřad. Nejvyšší kontrolní úřad prověřil podporu výzkumu, vývoje a inovací v Česku v letech 2014 až 2016. Kontrola se zaměřila jak na instituce, pod které výzkum a vývoj spadají - Úřad vlády a vybrané resorty, tak i na příjemce podpory v podobě vybraných vysokých škol a veřejných výzkumných institucí.

V roce 2010 byly výdaje na výzkum a vývoj v ČR přibližně o pětinu nižší, než byl průměr v zemích Evropské unie. V roce 2015 bylo množství peněz investovaných do výzkumu a vývoje už o čtvrtinu nad evropským průměrem, ale inovační výkonnost ČR přitom ve stejných letech klesala, uvedli kontroloři. Při rozhodování o přidělení podpory hrálo podle NKÚ hlavní roli hodnocení vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace, které se opíralo hlavně o množství výsledků dané instituce, obvykle počet publikovaných článků. "Takto nastavený systém motivoval výzkumné instituce k tomu, aby vytvářely nadměrné množství vědeckých článků, na rozdíl například od výsledků, které by mohly být uplatnitelné v praxi," konstatoval NKÚ. Se závěry kontrolorů nesouhlasí ministerstvo školství. Robert Plaga (ANO) uvedl, že ministerstvo odvedlo profesionální práci a za podstatnou považuje zejména skutečnost, že kontrola NKÚ nezjistila žádné zneužití veřejných peněz či porušení zákona.

Tuzemský průmyslová výroba v červnu příjemně překvapila, k jejímu vyššímu růstu přispělo teplé počasí, shodli se analytici oslovení ČTK. Produkce podle nich ale již naráží na strop své kapacity, chybí hlavně kvalifikovaná pracovní síla. Průmyslová výroba v Česku v červnu zrychlila meziroční růst z květnových 1,4 procenta na 3,4 procenta. "Tuzemská průmyslová výroba v červnu pozitivně překvapila, když meziroční růst výrazně překonal tržní očekávání, jež se pohybovala okolo 1,5 procenta," uvedl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Po očištění o vliv počtu pracovních dní činil meziroční růst průmyslové výroby za červen 6,9 procenta - jde o nejsilnější růst v letošním roce, dodal. Analytik Komerční banky Viktor Zeisel upozornil na to, že nejvíce se na růstu průmyslu podepsala výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu. Průmysl si může udržet pozici lídra ekonomiky i ve druhé polovině roku, která nejspíše bude o něco slabší než ta první, odhadl analytik ČSOB Petr Dufek. Nicméně ve srovnání se západní částí EU půjde stále o dobrá čísla.

Stavební výroba v Česku v červnu zpomalila meziroční růst na 7,5 procenta z květnového růstu o 10,1 procenta. Tržby v maloobchodě bez prodejů aut v červnu zmírnily meziroční růst na dvě procenta z květnových pěti procent. Na vině omezené chuti spotřebitelů utrácet v červnu mohou být vyšší inflace, méně pracovních dnů v tomto měsíci, vedra, ale i rostoucí ceny bydlení. Výsledky tržeb obchodů byly podle analytiků zklamáním, v dalších měsících ale nízká nezaměstnanost a rychlý růst mezd budou hnát tržby obchodníků vzhůru. Podle hlavního ekonoma UniCredit bank Pavla Sobíška za omezenou chutí domácností utrácet za zboží nestál výpadek příjmů. Šlo spíš o kumulovaný vliv několika faktorů, které by jednotlivě nebyly významné. Červen měl meziročně o jeden pracovní den méně.