Zprávy | Z archivu rubriky


Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) dnes povýšil tři padlé české vojáky z Afghánistánu in memoriam do hodností štábních praporčíků. První zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Baloun na tiskové konferenci řekl, že letoun přiveze jejich ostatky ve středu odpoledne, nad Českem ho doprovodí gripeny. Na ruzyňském letišti přistane v 16:15. Návrat ostatků do České republiky v Praze v té době doprovodí zvuk zvonů katolických kostelů a chrámů. Pietní uctění padlých chystá i Ostrava, na zemřelé vzpomínají také lidé v místech, odkud pocházeli. O návratu českých vojáků na hlídky v Afghánistánu se rozhodne ve středu. Armáda útok nyní vyšetřuje. Vojáci chtějí co nejdříve vyhodnotit, zda některé okolnosti brání k opětovnému zahájení hlídek. Podle Balouna byla síla výbuchu veliká, a zařízení proto nebylo vyrobeno "na koleně".

Vojáci Martin Marcin (36), Kamil Beneš (28) a Patrik Štěpánek (25) padli v Afghánistánu v neděli při hlídce několik kilometrů od spojenecké základny Bagrám. Jejich povýšení ministrovi navrhl náčelník generálního štábu Aleš Opata. Smutečního aktu na letišti se zúčastní rodiny padlých vojáků, prezident Miloš Zeman nebo premiér Andrej Babiš (ANO). Přítomni budou i další politici a vojáci. Po přistání letounu budou rakve s ostatky padlých vyneseny na katafalky. Hlavní kaplan armády Jaroslav Knichal pronese smuteční slovo. Následovat bude státní hymna.

Český exportní průmysl táhne dolů nedostatek pracovníků a nasycenost evropského trhu s auty. Schopnost exportérů přijímat nové zahraniční zakázky je vyčerpaná, jelikož nemají kde nabírat nové zaměstnance na navyšování výroby. Růst vývozu se tak podle analytiků bude v příštích měsících pohybovat kolem nuly. Zahraniční obchod podle ekonomů již letos nebude tahounem české ekonomiky jako v uplynulých dvou letech. "Podobně jako průmyslová výroba i zahraniční obchod naráží na limity vlastních možností i možností na straně odbytu," řekl hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Export v červnu dosáhl téměř 315 miliard korun, což je nejvyšší hodnota v letošním roce. "Z meziročního pohledu jde dokonce o mírný nárůst, a červnová hodnota vývozu tak pozitivně překvapila. Dynamika zahraničního obchodu totiž od začátku letošního roku zpomalovala. Díky vyšší červnové hodnotě je však celková hodnota exportu v první polovině roku na obdobné úrovni jako v rekordním minulém roce," dodal hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler. Rostoucí příjmy českých domácností navyšují poptávku po zahraničním zboží. "Výsledkem je výrazně vyšší dynamika růstu dovozu před vývozem, což zhoršuje celkovou bilanci zahraničního obchodu. České firmy by se měly více zaměřit na potřeby tuzemského trhu a využít vyšší kupní síly Čechů k rozvoji nových produktů a služeb," dodal hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.