Zprávy | Z archivu rubriky


Vojáci v Afghánistánu chrání českou i evropskou bezpečnost a není důvod k tomu, aby se Česko z alianční mise stáhlo. České televizi to řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Vyjádřil lítost nad smrtí rotného Tomáše Procházky, který v Afghánistánu padl v pondělí. Odmítl ale slova svého stranického kolegy a předsedy zahraničního výboru Sněmovny Lubomíra Zaorálka, že by Česko mělo z Afghánistánu odejít. "V tuto chvíli nevidím důvod, proč bychom neměli i nadále dostát našim spojeneckým závazkům," řekl. Pokud by se alianční vojáci z Afghánistánu stáhli, znamenalo by to podle něj chaos, nárůst migrace, zvýšení teroristické hrozby a větší šíření opia a heroinu. Bezpečnostní situace v Afghánistánu podle ministra nyní není dobrá a alianční země musí jednat o tom, jak na to reagovat.

Poslanci vyjadřují soustrast rodině rotného Procházky, který padl v pondělí v Afghánistánu. Sněmovní výbor pro obranu chystá kvůli aktuálnímu dění na středeční ráno jednání, na které dorazí i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a náčelník generálního štábu Aleš Opata, sdělila ČTK předsedkyně výboru Jana Černochová (ODS). Strany polemizovaly o smyslu mise, SPD chce kvůli tomu svolat mimořádnou schůzi Sněmovny. Podle bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) by měly ČR i NATO zvažovat odchod z Afghánistánu, za řešení to považuje i KSČM. Další strany se vyjadřovaly opačně. Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek vojákům vzkázal, že jim země děkuje za službu. "Jsme na ně hrdí a stojíme při nich," řekl.

Tělo Tomáše Procházky bude přepraveno zpět do Česka ve středu večer, řekli novinářům ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a náčelník generálního štábu Aleš Opata. Dva zranění vojáci jsou mimo ohrožení života. Zaútočil na ně afghánský voják. Podle náčelníka generálního štábu Aleše Opaty necílil primárně na české vojáky, ale na příslušníky koaličních sil. Útočník na české vojáky v Afghánistánu nebyl z jednotky, kterou Češi cvičí.

Sport

23-10-2018 aktualizováno

Tenistka Petra Kvitová prohrála na Turnaji mistryň i druhé utkání. I když předvedla v Singapuru proti Dánce Caroline Wozniacké lepší výkon než v neděli s Ukrajinkou Elinou Svitolinovou, obhájkyni titulu podlehla 5:7, 6:3 a 2:6. Karolína Plíšková prohrála s Ukrajinkou Svitolinovou 3:6, 6:2, 3:6. I tak má dál šanci na semifinále stejně jako Petra Kvitová.

Dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká bude moci nadále reprezentovat Česko. Svaz a její manažeři se dohodli na podmínkách reprezentační smlouvy, zbývá to už jen formálně stvrdit podpisy. Na tiskové konferenci to řekl předseda úseku alpských disciplín Ladislav Forejtek. Ledecká dostala více volnosti při výběru komerčních partnerů a svazu dohoda přinese finanční prostředky, které bude moci využít na přípravu jiných dospělých reprezentantů i juniorů. Smlouva bude uzavřena na celý olympijský cyklus. Ledecká se momentálně připravuje v zahraničí, takže nemůže připojit svůj podpis pod smlouvu. Všechno ale nasvědčuje tomu, že vleklé spory, které se vyhrotily na začátku září, skončily.

Jan Kopecký je rallyeovým mistrem světa v kategorii WRC2. Vedení továrního týmu Škoda oficiálně potvrdilo, že Švéd Pontus Tidemand, který také hájí barvy mladoboleslavské automobilky a jako jediný mohl českého jezdce ještě teoreticky předstihnout, do závěrečných dvou závodů šampionátu nezasáhne. Kopecký doposud startoval v pěti závodech MS a všechny ve své kategorii vyhrál, na kontě má 125 bodů. Tidemand si šestý start připsal na začátku října na Britské rallye, kde dojel ve WRC2 druhý. Obhájce titulu nasbíral 111 bodů. Teoreticky mohl startovat ještě nyní ve Španělsku nebo v polovině listopadu v Austrálii, Škoda však své plány nezměnila a do závěrečného závodu seriálu nenasadí žádného z jezdců.

Ministerstvo zemědělství (MZe) založí pracovní skupinu, jež rozhodne o podmínkách chystaného zákazu drezury zvířat v cirkusech. V pátek přitom resort uvedl, že navrhuje úplný zákaz drezury a vystupování zvířat s tím, že jej obsahuje novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, která prošla meziresortním připomínkovým řízením. Ministr Miroslav Toman se rozhodl skupinu založit, protože podle něj bude správné vypořádání připomínek vyžadovat čas a odbornou platformu lidí z různých oblastí. Na drezuru zvířat v cirkusech podle něj panují ve společnosti i mezi odborníky protichůdné názory. V pracovní skupině by měli být například zástupci ministerstev zemědělství a životního prostředí, Ústřední komise pro ochranu zvířat, Státní veterinární správy, vybraných chovatelských svazů a cirkusů.

Na problematiku chovu zvířat v cirkusech se v poslední době poukazuje. Zhruba před dvěma týdny předali aktivisté resortu petici proti chovu volně žijících zvířat v cirkusech, pod kterou se podepsalo 14.000 lidí. Navrhované opatření vnímá majitel Národního cirkusu Original Berousek Jiří Berousek starší jako omezování podnikání. Drezúra zvířat podle něj provází lidi po staletí a rodiče s dětmi do cirkusu chodí především na zvířata, která třeba mnoho dětí dnes odnikud jinud ani nezná. "Když se to stane, přijedeme se všemi lvy a tygry na Václavák nebo na ministerstvo zemědělství a všechny je tam vypustíme," uvedl Berousek.

Lubomír Zaorálek (ČSSD) a Tomio Okamura (SPD) požadují zastavení vývozu zbraní do Saúdské Arábie. Uvedli to na tiskových konferencích před jednáním Poslanecké sněmovny. Česko by mělo podle nich podpořit rozhodnutí německé vlády o zastavení zbrojního vývozu do království, dokud nebude vyjasněna vražda novináře Džamála Chášukdžího. Zaorálek i Okamura přednesou své návrhy ve Sněmovně. "Nejde jen o brutální vraždu, co se stala na území státu NATO," řekl bývalý ministr zahraničí a nynější šéf zahraničního výboru Sněmovny Zaorálek. Připomněl i případy tvrdých trestů pro novináře a blogery v Saúdské Arábii. Podle něj se jedná o historický okamžik, kdy se ukáže, jestli dovolíme, aby barbarství vládlo světu. Debatu ve Sněmovně o zastavení exportu zbraní do Saúdské Arábie podpořil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Ukončení vývozu požaduje také česká pobočka Amnesty International.

Případné zastavení vývozu zbraní a vojenského materiálu z Česka do Saúdské Arábie by podle prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiřího Hynka mělo dopad na český export do této země. Saúdská Arábie se podílí pěti procenty na celkovém exportu českého vojenského materiálu, jde hlavně o vojenské automobily Tatra. Podle údajů ministerstva průmyslu činil v loňském roce vývoz vojenského materiálu z Česka do Saúdské Arábie asi 28,3 milionu eur (zhruba 732,3 milionu Kč). Meziroční nárůst byl přibližně dvojnásobný.