Zprávy | Z archivu rubriky


Děti zřejmě budou moci samy naplno využívat sociální sítě až od 15 let. Sněmovna dnes odmítla snížení této minimální věkové hranice na 13 let, jak je v řadě jiných zemí EU běžné. Věkový limit má zavést zákon o zpracování osobních údajů, který navazuje na evropské nařízení GDPR (Obecné nařízení o ochraně osobních údajů). Vládní návrh stanoví, že děti do 15 let nebudou moci bez souhlasu rodičů udělit provozovatelům internetových služeb souhlas se zpracováním osobních údajů. Ministerstvo vnitra původně navrhovalo dvouleté snížení, vláda ale stanovila 15 let v souladu s věkovou hranicí občanskoprávní a trestněprávní odpovědností dětí.

Poslanec Pirátů Tomáš Martínek obhajoval snížení tím, že nejnižší možnou věkovou hranici si stanovilo 11 z 28 států EU včetně například Polska. Připomenul průzkum, podle něhož tři pětiny dětí věkové omezení na internetu ignorují nebo uvádějí věk vyšší než skutečný. Zatímco dosud tyto děti porušovaly pravidla provozovatelů sociálních sítí, nově by takovéto jejich jednání bylo nelegální, podotkl Martínek. Podle Marka Bendy (ODS) by snížení hranice rozšířilo internetovým společnostem přístup k osobním údajům na další věkové skupiny. Unijní norma umožňuje státům zvolit věkovou hranici pro souhlas se zpracováním údajů mezi 13 a 16 lety. Odbory i zaměstnavatelské svazy požadovaly nejvyšší hranici. Ministerstvo vnitra ale označovalo za nepřiměřené, aby téměř šestnáctileté dítě potřebovalo souhlas svých zákonných zástupců například k instalaci a využívání komunikační aplikace nebo sociální sítě, když je plně trestně odpovědné.

O víkendu vyvrcholí oslavy stoletého výročí založení Československa, po celé zemi se uskuteční desítky akcí. Připraven je kulturní program s koncerty a na závěr oslav se v Praze chystá velký ohňostroj. Výročí založení Československa přijede do ČR oslavit několik státníků. Někteří z nich se zúčastní významných akcí včetně sobotního otevření opravené budovy Národního muzea, piety na pražském Vítkově, vojenské přehlídky nebo předávání ocenění na Pražském hradě.

V neděli se ústavní činitelé či zástupci armády a dalších institucí sejdou u památníku na Vítkově, kde uctí památku padlých vojáků. Zeman poté v poledne jmenuje nové generály a ve 14:00 se uskuteční vojenská přehlídka. Na Evropské třídě se jí zúčastní přes 2000 pochodujících a několik set kusů techniky, přítomno bude asi 1500 hostů. Na přehlídce budou nejen vojáci a jejich technika včetně stíhacích letounů, bitevních vrtulníků, tanků či obrněných transportérů, ale se svými vozidly i hasiči, policisté, záchranáři, celníci a zástupci strážníků. Oficiálním zakončením oslav bude udělování ocenění na Pražském hradě v neděli večer. Zeman již avizoval, že udělí nejvyšší vyznamenání Řád bílého lva někdejšímu československému premiérovi Antonínu Švehlovi, ocení také in memoriam třeba velitele protinacistické odbojové organizace Obrana národa Josefa Bílého.