Zprávy | Z archivu rubriky


Téměř tři pětiny dospělých v Česku si myslí, že si za znásilnění v jistých případech mohou ženy samy. Díl odpovědnosti mají, pokud se buď chovaly koketně, nebo byly opilé, měly sexy oblečení, neřekly muži jasné ne, šly bez doprovodu opuštěným místem, či měly hodně sexuálních partnerů. Tento názor má 58 procent lidí, před třemi lety to bylo 63 procent. Výsledky průzkumu představil na tiskové konferenci Martin Balcar z organizace Amnesty International (AI). Podle expertů je přístup společnosti jedním z důvodů, proč znásilnění ohlásí jen zlomek obětí. "Až 58 procent lidí si myslí, že si ´o to´ žena nějakým způsobem řekla. Že mohla násilníka navnadit, aby se to stalo. Otáčí nám to vztah oběť-pachatel. Velká část lidí si myslí, že pachatel není pachatel a oběť není oběť," řekl Balcar. Podle 71 procent dotázaných přitom násilí na ženách představuje v Česku problém.

Podle organizace proFem jen zlomek případů se nahlásí a skončí potrestáním pachatelů. Na policii se obrátí podle odhadů asi pět až osm procent obětí. Analýza pravomocných rozsudků z roku 2016 ukázala, že většina odsouzených za znásilnění navíc dostala jen podmíněný trest. Ve většině případů se oběť a násilník znali. Pachatelem byl otec, dědeček, matčin partner či spolužák ze školy. Obětí byly i malé děti. Podle Balcara je v Česku rozšířený stereotyp, že násilníkem bývá někdo cizí. Podle AI i organizací, které pomáhají ženám a obětem, by situaci v Česku pomohlo zlepšit přijetí takzvané Istanbulské úmluvy proti násilí na ženách a domácímu násilí.

Průmyslová výroba v Česku v září poprvé od letošního března meziročně klesla, a to o 0,9 procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. Svou roli však sehrál menší počet pracovních dní, po očištění o tyto kalendářní vlivy dosáhl meziroční růst 2,5 %. "Dynamika tuzemského průmyslu dosáhla vrcholu koncem minulého roku a letos je patrné postupně zpomalování. Uvedené zpomalení souvisí nejen s vysokou srovnávací základnou minulého roku a omezenými kapacitami tuzemských výrobců, ale také s mírně slabší zahraniční poptávkou," uvedl Jakub Seidler z ING Bank. Na datech se nejvíc projevuje zpomalování výroby automobilů, ta v letošním roce roste v průměru o pouhých 1,3 %, zatímco v předchozích 4 letech byla dynamika růstu dvouciferná.

"Aktuální čísla potvrzují, že kondice českého průmyslu je letos podstatně slabší než loni," komentoval čísla analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Meziroční pokles produkce v září byl silnější, než předpokládal trh, avšak ke snížení podle něj přispěly i dva dočasné faktory. Prvním z nich byla odstávka v chemickém průmyslu a druhým nižší počet pracovních dní v porovnání s loňským zářím. Rovněž se potvrzuje, že se český průmysl již nemůže dále opírat o automobilový průmysl, dodal.

Přebytek zahraničního obchodu České republiky v září meziročně klesl o pět miliard na 13,7 miliardy korun. Bilanci negativně ovlivnil obchod s dopravními prostředky, ropou a zemním plynem. Export se v září zvýšil v meziročním srovnání o 1,8 procenta na 301,8 miliardy korun. Dovoz vzrostl o 3,7 procenta na 288,1 miliardy korun. Stavební výroba v Česku v září zrychlila meziroční růst na 12,4 procenta po srpnovém nárůstu o 11,9 procenta. Meziročně přibylo i bytů, které se začaly stavět, méně jich však bylo dokončeno.