O tom, že na flašinet se dá hrát hudba rozličných žánrů, přesvědčí Pražany i turisty v úterý 14. srpna mezinárodní setkání flašinetářů s názvem Flašinet žije! Pouliční umělci z různých koutů Evropy oživí centrum Prahy třemi koncerty. Setkání pořádá popáté Národní muzeum. Například v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí zazní tóny klasických skladeb. Bude možné slyšet Sbor židů z opery Nabucco od Giuseppe Verdiho nebo předehru z Figarovy svatby od W. A. Mozarta v podání dvou flašinetů naráz. Na Kampě si kolemjdoucí můžou vyslechnout improvizované hraní doprovázené živým zpěvem. Festival ukončí v Českém muzeu hudby koncert kolovrátků a výjimečného hudebního nástroje, takzvané pianoly. Zazní zde skladby jako Non, je ne regrette rien od Edith Piaf nebo Halelujah od Leonarda Cohena.

Součástí sbírek Českého muzea hudby je několik zajímavých hracích strojků a orchestrionů. Mezi nejzajímavější patří například Hráč na banjo, který má v zádech ukrytý hřebíčkový hrací strojek a přehrává za sebou dvě krátké melodie. Další mechanismus způsobuje, že figurka pohybuje krkem, rty, mrká očima a rukou imituje hru na banjo. Dalším unikátním nástrojem je takzvaná harfeneta z 18. století, k rozezvučení strun se používá malých dřevěných kladívek. Ze strany nástroje je nalepen štítek s nápisem oznamujícím, že nástroj opravil v roce 1805 Josef Božek, slavný český mechanik a vynálezce.

Eva Vrabcová Nývltová získala v maratonu bronz, vůbec první evropskou medaili na této trati v historii české a československé atletiky, navíc v novém národním rekordu 2:26:31. Zlato vybojovala Volha Mazuronaková z Běloruska, přestože musela během závodu překonat silné krvácení z nosu. Stříbro má Francouzka Clémence Calvinová při svém prvním maratonu v životě. Dvaatřicetiletá bývalá lyžařka a účastnice tří zimních olympiád Vrabcová Nývltová po přechodu k atletice rychle pronikla mezi nejlepší evropské vytrvalkyně.

Adam Kszczot získal v Berlíně potřetí za sebou titul mistra Evropy v běhu na 800 metrů v čase 1:44,59 a polské výpravě zajistil už páté zlato. Lukáš Hodboď, pro nějž byl už postup do finále nečekaným úspěchem, při své premiéře ve velkém závodě skončil osmý. Dvaadvacetiletý Hodboď se postaral asi o největší příjemné překvapení z české výpravy. Do Berlína přijel až s 26. časem ze všech půlkařů, ale velkých jmen se nezalekl. V rozběhu si vylepšil osobní rekord o téměř půl sekundy časem 1:46,50, takticky zvládl i semifinále. Třetí rychlý běh během tří dnů už byl nad jeho síly a ve finále doběhl poslední v čase 1:46,60.

Družstvo skeetařů ve složení Tomáš Nýdrle, Miloš Slavíček a Jakub Tomeček získalo zlato na mistrovství Evropy v Leobersdorfu. Ve finále porazili čeští brokaři Itálii v novém evropském rekordu 56:54. Skeetaři navázali na bronz Jiřího Liptáka z trapu.

Skokan na lyžích Roman Koudelka skončil třetí v letní Grand Prix v Courchevelu. Český reprezentant se probojoval na stupně vítězů ve druhém kole, před kterým figuroval na devátém místě. Druhé kolo Koudelka se skokem dlouhým 130 metrů vyhrál. V konečném pořadí se musel sklonit jen před vítězným Rusem Jevgenijem Klimovem a Rakušanem Danielem Huberem. Po čtvrtém závodě letní Grand Prix se posunul v průběžné klasifikaci na šesté místo.

Zlatou éru českého veslování na juniorském mistrovství světa prodloužil šampionát v Račicích. Čeští veslaři v domácím prostředí vybojovali dvě zlaté a jednu bronzovou medaili. Sedm z deseti posádek se představilo ve finálových jízdách. Potřetí za sebou se z triumfu na vrcholné akci radovala dívčí osmiveslice, zlato získala i párová čtyřka juniorů a o bronz se postarali Jan Vacek a Jakub Kyncl na dvojskifu.

Čeští piloti získali na mistrovství světa v bezmotorovém létání v jihočeském Hosíně dvě bronzové medaile. Dvoutýdenní šampionát zakončil na třetím místě Petr Tichý v prestižní otevřené kategorii, druhý bronz Češi přidali v týmové soutěži. Zlato v kategorii Open vybojoval Michael Sommer, Tichého předčil ještě další německý pilot Felipe Levin.

První medaili pro českou výpravu na atletickém mistrovství Evropy v Berlíně získala oštěpařka Nikola Ogrodníková a navázala na dvojnásobnou olympijskou vítězku Barboru Špotákovou. Porazila ji jen Němka Christin Hussongová díky novému rekordu šampionátu 67,90 metru. Druhá česká oštěpařka Irena Šedivá obsadila sedmé místo. Ogrodníková už v této sezoně stála třikrát na stupních vítězů při Diamantové lize, v Lausanne dokonce na stupni nejvyšším. Do svého prvního velkého finále vstoupila hodem dlouhým 61,85 m a ten nakonec stačil na stříbro, protože soupeřkám se příliš nedařilo.

Anežka Drahotová vybojovala v chodeckém závodě na 20 kilometrů v Berlíně stříbro. Svůj letošní nejlepší čas vylepšila o více než půldruhé minuty na 1:27:03 a porazila ji jen Španělka María Pérezová. Závod žen byl kvůli úniku plynu téměř o dvě hodiny odložen. Chodkyně tak musely v závěrečné přípravě improvizovat a na kilometrový okruh vyrazily nezvykle společně s muži. Drahotovou komplikace nijak nepoznamenaly, na trati udávala tempo a dokonce několikrát vedla.

Belgičanka Nafissatou Thiamová vyhrála sedmiboj na atletickém mistrovství Evropy v Berlíně a ke zlatu z olympijských her a mistrovství světa přidala další titul ziskem bodů 6816 bodů. Kateřina Cachová obsadila šesté místo stejně jako na předchozím evropském šampionátu, ale s podstatně lepšími výsledky. Ve většině ze sedmi disciplín překonala nebo vyrovnala své letošní nejlepší výkony a poprvé nasbírala 6400 bodů.

Ruska Marija Lasickeneová podle očekávání vyhrála na mistrovství Evropy v Berlíně soutěž výškařek, když překonala rovné dva metry. Stejně vysoko se dostala Bulharka Mirela Demirevová, ale až na třetí pokus. Michaela Hrubá si zlepšila letošní maximum na 191 centimetrů a obsadila šesté místo.

Štafeta mužů postoupila na atletickém mistrovství Evropy v Berlíně do finále běhu na 4x400 metrů v českém rekordu 3:02,52. České kvarteto se drželo od začátku na čtvrté pozici, ale v posledním kole ho Pavel Maslák posunul před Polsko a s přehledem kontroloval poslední postupové místo. Rychlejší byly jen favorizované štafety Británie a Francie.

Centrem Prahy prošel už poosmé průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů, translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Podle odhadu pořadatelů se do něj dnes zapojilo kolem 40.000 lidí, tedy zhruba o 5000 víc než před rokem. ČTK to řekla mluvčí festivalu Prague Pride Bohdana Rambousková. Roztančený dav s duhovými vlajkami doprovázelo 15 alegorických vozů se zvukovými systémy. Na pořádek dohlížely desítky policistů. "Průvod stejně jako celý festival je úplně pro všechny. Jsme rádi, že v něm rozhodně nevidíme jen LGBT lidi, ale právě heterosexuální lidi, kteří přicházejí podpořit své rodinné příslušníky, přátele nebo prostě obecně LGBT občany, protože mají pocit, že máme všichni mít stejná práva," řekla Rambousková.

Duhovým průvodem vyvrcholil týdenní festival o životě LGBT lidí. V ústí Kozí ulice, která sousedí s trasou, na průvod čekala skupinka odpůrců z řad radikálů. Od účastníků je oddělili policisté. Připraven byl policejní antikonfliktní tým i několik těžkooděnců, zasahovat ale nemuseli. Procházející svým odpůrcům mávali a zdravili je. Také na Václavském náměstí u sochy svatého Václava v poledne proti akci protestovalo několik lidí. Pro letošek pořadatelé zvolili novinku, k níž je inspirovaly akce z Ameriky. V čele průvodu jeli tři maršálci s duhovými šerpami, každý ve svém autě. Maršálky se pro letošek stali dětský psycholog Václav Mertin za respektující přístup k duhovým rodinám, lesbická seniorka Jana Kociánová a nizozemská modelka Loiza Lamersová, která se narodila jako chlapec.