Zprávy | Z archivu rubriky


Češi mají často potíže s vyhodnocováním informací z médií. Většina také neví, kdo jaká média vlastní a kontroluje. Ukázal to průzkum agentury STEM/MARK pro Českou televizi, jehož výsledky autoři představili na konferenci o mediální gramotnosti na ministerstvu školství. Podle nich dosahují Češi ve znalostech o médiích a v přístupu k informacím v průměru 39 bodů ze 100 možných. Agentura v dotazech zkoumala, jaké jsou znalosti a dovednosti lidí v šesti různých oblastech, které se týkají médií. Zjišťovala, jak Češi umí ovládat moderní technologie, tedy třeba vyhledat článek na internetu, zda znají vlastníky médií, umí poznat různé formy mediálních zpráv, zda dokážou pochopit obsah sdělení a podílí se i sami na šíření informací.

Z průzkumu vyplynulo, že lidé sice většinou umí zacházet s technickými vymoženostmi a ovládat internet, ale často neví, kdo vlastní jaká média. Zatímco v otázkách na techniku získali respondenti v průměru 67 bodů ze 100, v problematice vlastnictví médií odpověděli správně na 28 procent dotazů, uvedl Pavel Šimoník ze společnosti STEM/MARK. Podle něj přitom respondenti mohli vybírat ze tří nabízených odpovědí. Nízká je i schopnost lidí vyhodnotit mediální sdělení, ve které dotazování dosáhli 35 bodů ze 100. Podle Šimoníka jde o klíčovou schopnost pro správný přístup k médiím. Sociologická data naznačují, že nejlépe jsou na tom s mediální gramotností vysokoškolsky vzdělaní muži ve věku mezi 30 a 40 lety. Vysokou úroveň znalostí a dovedností v přístupu k médiím má 31 procent mužů a 15 procent žen. Úspěšnější byli v průzkumu hlavně Pražané a pracující lidé, kteří sledují informace z televize, rozhlasu, tisku i sociálních sítí a internetu. Naopak nízkou mediální gramotnost mají zejména ženy ve věku nad 60 let, lidé se vzděláním bez maturity a nezaměstnaní. Průzkum se konal v květnu a červnu. Zúčastnilo se ho přibližně 1600 respondentů.

Curyšská univerzita odřekla projev českého premiéra Andreje Babiše (ANO) k zahájení výstavy Druhý život o českých emigrantech ve Švýcarsku. Podle školy a úřadu vlády se premiér nezúčastní prosincové akce kvůli své pracovní vytíženosti. Servery Deník N a Seznam Zprávy ale informovaly o otevřeném dopise, který univerzitě adresovali někdejší čeští emigranti, kteří v něm Babišovu účast kritizovali s odkazem na jeho minulost spojovanou například se Státní bezpečností.

Tiskové oddělení úřadu vlády v reakci na informace o zrušení Babišova vystoupení v Curychu ČTK dnes sdělilo, že výstavu každoročně zahajuje švýcarský velvyslanec v Praze, přičemž letos měl být hostem i premiér, který měl na tuto dobu naplánovanou návštěvu Švýcarska. "Bylo pouze avizované jeho vystoupení na univerzitě. Bohužel z pracovních důvodů pana premiéra, z velké pracovní vytíženosti, byla návštěva odložena a hledá se nový termín," uvedlo oddělení. Beat Müller z curyšské univerzity Deníku N potvrdil, že akce se uskuteční bez projevu českého premiéra, který oznámil, že nemůže přijet kvůli svému vysokému pracovnímu vytížení.

Výstava o českých emigrantech začne na curyšské univerzitě 3. prosince a Babiš tam měl mít zhruba hodinu po vernisáži přednášku. Protagonisté výstavy ale zaslali škole dopis, ve kterém podle serverů mimo jiné uvádí, že Babiš byl veden jako důvěrník a později i agent StB s krycím jménem Bureš a podle dochovaných spisů s StB vědomě spolupracoval. Spolu s emigranty dopis podepsali i další lidé v Česku. Babiš ale tvrdí, že je veden jako agent StB neoprávněně a zažaloval kvůli tomu dříve slovenský Ústav paměti národa (ÚPN). Slovenské soudy daly nejprve Babišovi za pravdu, verdikty ale zrušil ústavní soud. Když Babiš neuspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu zažaloval Slovensko u Evropského soudu pro lidská práva.

Necelých pět měsíců po jmenování bude vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) v Poslanecké sněmovně čelit poprvé hlasování o nedůvěře. Páteční schůzi vyvolalo šest opozičních stran v reakci na vyjádření syna premiéra Andreje Babiše (ANO), že byl kvůli kauze Čapí hnízdo nedobrovolně odvezen na Krym. Babiš i jeho syn Andrej v případu čelí obvinění z dotačního podvodu. Kabinet by hlasování měl ustát, protože opozice nedá dohromady potřebných 101 hlasů. Iniciátoři schůze, ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, mají ve Sněmovně 92 mandátů. Vládní ANO a ČSSD a KSČM, která kabinet toleruje, avizovaly, že vládu podrží. Premiér Babiš na jednání Směmovny bude. "Zúčastním se určitě, bohužel to koliduje s návštěvou estonského premiéra," uvedl Babiš s tím, že mu jeho protějšek vyšel vstříc a jednání se uskuteční neobvykle už v 7:30. Ve Sněmovně chce Babiš aktivně vystupovat.

Jako poslední svůj postup oznámila ve středu ČSSD, jejíž poslanci mají v plánu absolvovat debatu, ale při hlasování odejít ze sálu. Kabinetu tím sociální demokraté v hlasování neuškodí, symbolicky ale vyjádří své přesvědčení, že Babiš by měl do vyšetření kauzy Čapího hnízda vládu opustit. Babiš a ANO nicméně podobnou variantu odmítají a mají při tom podporu prezidenta Miloše Zemana, který oznámil, že v případě pádu vlády by znovu pověřil jejím skládáním Babiše. ČSSD i přes Babišovo setrvání nechce koalici opustit, protože podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka by kvůli Zemanovu postoji byl jedinou alternativou Babišův kabinet opřený o KSČM a SPD. Za řešení by sociální demokraté považovali předčasné volby a přislíbili, že pokud se ve Sněmovně najde 105 hlasů pro její rozpuštění, přispějí k tomu hlasy svých 15 poslanců. Dolní komora se může rozpustit hlasy 120 svých členů. Opozice zatím s variantou rozpuštění Sněmovny nepracuje, její představitelé v posledních dnech připouštěli, že by mohla pod jiným premiérem pokračovat současná koalice ANO a ČSSD.

Vládní krizi minulý týden odstartovala skrytě natočená reportáž s Andrejem Babišem mladším. Obvinil v ní spolupracovníky svého otce, že ho drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na ukrajinském Krymu anektovaném Ruskem. Premiér prý chtěl, aby opustil Česko kvůli případu dotace pro Čapí hnízdo, v němž oba čelí obvinění z dotačního podvodu. Zavlečení syna mimo republiku, které začala prověřovat policie, premiér popírá. Syn podle něj trpí schizofrenií, musí se léčit a být pod dohledem. Babiš mladší v reakci na to obvinil svého otce ze lži.