Zprávy | Z archivu rubriky


Předseda zahraničního výboru Senátu Pavel Fischer (nestraník) vyzval vládu, aby stáhla nominaci končícího viceguvernéra České národní banky Vladimíra Tomšíka na velvyslance v Číně. Tomšík nemá pro tak významný diplomatický post dost zkušeností, řekl Fischer v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) nechtěl jmenování velvyslance rozebírat, protože Čína dosud nepotvrdila, že Tomšíka jako velvyslance přijme. Ministerstvo ale podle něj při nominaci postupovalo korektně.

O tom, že by se Tomšík měl stát velvyslancem v Číně, mluvil tento týden prezident Miloš Zeman. Podle něj jmenování prošlo vládou a čeká se na udělení takzvaného agrément, kterým hostitelská země stvrzuje svůj souhlas s velvyslancem. "Nemám důvod předpokládat, že by z čínské strany agrément nedostal, a protože už pan Tomšík byl se mnou na jedné návštěvě Číny a byl tam velice užitečný svými odbornými znalostmi, tak předpokládám, že všechno dopadne dobře," řekl Zeman deníku Mladá fronta Dnes. "Za celou svoji diplomatickou kariéru jsem nezažil, že by někomu pro kvalifikaci na velvyslance stačilo, aby jel jednou s prezidentem na návštěvu. Do Číny, tam se jmenují ti nejmazanější, ti nejzkušenější, ti nejrafinovanější diplomaté v závěru své kariéry," řekl Fischer, který byl v minulosti kariérním diplomatem. Zkušenost s vedením ČNB je podle něj odlišná, než jakou vyžaduje práce velvyslance. Vyzval proto vládu, aby nominaci Tomšíka stáhla.

Sport

25-11-2018 aktualizováno

Rychlobruslařka Martina Sáblíková byla na Světovém poháru v japonském Tomakomai druhá v závodu na 3000 metrů a posunula se do čela seriálu. Česká reprezentantka nestačila jen na Kanaďanku Isabelle Weidemannovou, která si připsala premiérový triumf. Sáblíkovou dělilo na otevřené dráze, na které se závodilo poprvé od roku 2008, od vítězství 2,82 sekundy.

Judista Lukáš Krpálek ve finále Grand Slamu v Ósace podlehl svému velkému rivalovi Henku Grolovi z Nizozemska a získal stříbrnou medaili ve váze nad 100 kilogramů. Jde o jeho už šestý cenný kov v tomto roce. Dosud bylo jeho maximem v jednom kalendářním roce pět medailí ze seniorských mezinárodních turnajů. Pro olympijského vítěze z Ria Krpálka šlo o předposlední turnaj před plánovanou delší pauzou, navíc v oblíbeném Japonsku. Letos čeká Krpálka ještě turnaj Masters pro 16 nejlepších judistů světa v každé kategorii, který se koná 15. a 16. prosince v čínském Kantonu.

Krasobruslař Michal Březina postoupil do finále Grand Prix ze čtvrtého místa. Český reprezentant skončil na Americké brusli i v Helsinkách druhý, získal 26 bodů a v celkovém hodnocení ho předstihli jen Japonci Juzuru Hanju, Šoma Uno a Američan Nathan Chen. Bronzový medailista z mistrovství Evropy 2013 Březina dosud startoval ve finále Grand Prix pouze jednou, v roce 2011 skončil šestý. Letošní ročník vyvrcholí od 6. do 9. prosince ve Vancouveru. Do postupující šestice se vešli ještě ruský krasobruslař Sergej Voronov a Korejec Čcha Čun-hwan.

Čeští sdruženáři obsadili v úvodním závodu družstev Světového poháru v severské kombinaci páté místo. Kvarteto Jan Vytrval, Tomáš Portyk, Lukáš Daněk a Ondřej Pažout figurovalo ve finském zimním středisku Ruka po skoku na čtvrtém místě, ve štafetě na 4x5 km si reprezentanti o jednu příčku pohoršili. Z vítězství se radovali Němci, kteří podle očekávání v běžecké části předstihli po skoku vedoucí Japonsko.

V Rynolticích na Liberecku pokáceli strom pro pražské vánoční trhy na Staroměstském náměstí. Smrk ztepilý vyrostl na zahradě u rodinného domu za 61 let do výšky 23 metrů a už začínal být nebezpečný pro své okolí. Na Staroměstském náměstí bude vztyčen v noci z pondělí na úterý, slavnostní rozsvícení je plánované na sobotu 1. prosince, řekla novinářům Hana Tietze, mluvčí společnosti Taiko, která trhy pořádá. Poražení stromu si v obci se 750 obyvateli nenechaly ujít desítky lidí. "Pro nás je to velký zážitek. Myslím, že i v kronice to bude zapsáno velkými písmeny, protože je to i na 100 let naší republiky," řekl starosta obce Jan Vacek. Uvedl, že na Staroměstské náměstí vypraví i zájezd.

Trhy v centru metropole potrvají do 6. ledna. Novinkou bude kompostovatelné nádobí, na němž se budou servírovat pokrmy prodávané na trzích. Většina měst i mnoho malých obcí už považuje za samozřejmost společné rozsvěcení vánočního stromu a zpěv koled. Kromě tradičních typicky českých vánočních akcí letos na západ Čech pronikla i ukázka tradice ze zahraničí. Na několika místech se totiž představí hroziví čerti krampus, původně z Rakouska. Na největší průvod čertů na severu Čech láká letos například Žatec. V Havlíčkově Brodě bude 1. prosince adventní jarmark spojený s ukázkami řemesel. V zahradě a podkroví kavárny U Notáře bude možné vidět výrobu cínových šperku, papírových a paličkovaných krajek nebo práci kovářů a řezbářů. Vánoční akce se konají i na mnoha zámcích.

Ve sportovnějším duchu se ponese konec roku na Šumavě. Kromě tradičních trhů či společného zpívání koled se uskuteční například Železný pašerák - večerní skialpinistický závod na Pancíř, sjezd Pancíře na historických lyžích či silvestrovský sjezd s pochodněmi, kdy se s koncem roku rozloučí členové šumavské horské služby na nejprudší sjezdovce Šance.