Zprávy | Z archivu rubriky


V úterý zemřela po těžké nemoci ve věku 84 let herečka Jana Štěpánková. Rodina a blízcí přátelé se s ní naposledy rozloučili dnes, uvedla Česká televize. Blízcí herečky známé z účinkování v televizních seriálech Taková normální rodinka nebo Nemocnice na kraji města si přáli rozloučení pouze v úzkém rodinném kruhu. Vzpomínka na ni v pražském Divadle na Vinohradech, kde strávila zhruba tři desítky sezon, proto bude pouze pietní. "Bylo to pro nás velké překvapení, protože paní Štěpánková měla jít ze špitálu domů. Jsem moc rád, že jsem se s ní potkal na jevišti a že se mi podařilo ji v roce 2012 po letech přemluvit, aby se ještě vrátila na vinohradské jeviště. Spolu s dalšími dříve narozenými dámami tady sehrála krásnou roli v představení To byla moje písnička, které bylo o stárnoucích herečkách. Sešly se tam s Janou Hlaváčovou, Danielou Kolářovou a Martou Vančurovou a dalšími," řekl ČTK ředitel Divadla na Vinohradech Tomáš Töpfer.

Zpráva o úmrtí Štěpánkové zarmoutila také Jaromíra Hanzlíka, který se s ní setkal před kamerou mimo jiné v úspěšných seriálech Taková normální rodinka a Nemocnice na kraji města, kde Štěpánková excelovala v roli doktorky Dany Králové. Jana Štěpánková od svých začátků v 50. letech ztvárnila desítky rolí v divadle, filmu a televizních seriálech. Narodila se 6. září 1934 v Žilině do herecké rodiny. Umělecké geny podědila po matce herečce Eleně Hálkové, jež byla vnučkou básníka Vítězslava Hálka, i otci Zdeňku Štěpánkovi, který patřil k hvězdám Národního divadla. Herci se stali i její sourozenci Petr a Martin, který spáchal v roce 2010 sebevraždu. Další sestra Kristina Taberyová je divadelní režisérkou. Před kamerou debutovala v roce 1952 v dramatu Otakara Vávry Nástup. Vytvořila přes 60 televizních rolí.

Prezident Miloš Zeman vyjádřil soustrast pozůstalým po obětech neštěstí na dole ČSM na Karvinsku. Popřál brzké uzdravení raněným a poděkoval záchranářům, kteří na dole zasahovali. Podobně jako hlava státu se vyjadřují i další politici. "V tomto adventním čase nás všechny zasáhla tragédie na Dole ČSM. Jsem nesmírně zarmoucen ze ztráty lidských životů. Vyjadřuji upřímnou soustrast pozůstalým, přeji brzké uzdravení raněným a děkuji obětavým záchranářům," uvedl Zeman prostřednictvím svého mluvčího.

Při čtvrtečním neštěstí v dole ČSM na Karvinsku zemřelo 12 Poláků a jeden Čech. V dole vybuchl v hloubce 800 metrů metan. Do nemocnice byli převezeni tři zranění horníci, jeden byl při převozu v kritickém stavu. Na místo přijel český a polský premiér Andrej Babiš (ANO)a Mateusz Morawiecki. Označil neštěstí za obrovskou tragédii a vyjádřil soustrast všem pozůstalým. Polští záchranáři budou na místě pomáhat českým kolegům, dokud bude třeba. Morawiecki uvedl, že zásah komplikuje extrémně vysoká teplota v podzemí. Je tam až 200 stupňů Celsia a v místě požáru mnohem více. Koncentrace metanu při čtvrteční tragédii v dole ČSM na Karvinsku musela být proti předpisům minimálně 4,5násobná. ČTK to řekl mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek. O příčině spekulovat nechtěl, bude podle něj předmětem vyšetřování, které povede Obvodní báňský úřad v Ostravě.

Poslanci uctili v úvodu dnešního jednání Sněmovny minutou ticha památku obětí důlního neštěstí v dole ČSM na Karvinsku. "Je to opravdu velká tragédie," řekl Josef Hájek (ANO), jenž v OKD v minulosti řadu let pracoval. Mezi poslanci vyhlásil sbírku pro pozůstalé. Důl ČSM je součástí OKD. Majitelem této těžební společnosti je prostřednictvím státního podniku Prisko stát.

Na památku 13 obětí neštěstí v černouhelném dolu ČSM na Karvinsku se v sobotu v poledne rozezní v Česku sirény. Na twitteru to oznámil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), na pietním aktu se dohodl s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a s šéfem hasičů Drahoslavem Rybou. Sirény letos uctily i památku českých vojáků padlých v Afghánistánu.