Zprávy | Z archivu rubriky


Vláda nemá informace, že by Čína kvůli sporu o používání technologií firem Huawei a ZTE ve veřejné sféře přistoupila k nějakým sankcím, uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Nepřímo tak popřel čtvrteční vyjádření prezidenta Miloše Zemana, který s poukazem na informace členů vlády uvedl, že Čína vůči Praze chystá odvetná opatření. Zástupci sněmovní opozice se postavili za Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který před používáním technologií čínských firem Huawei a ZTE varoval a čelí kvůli tomu Zemanově kritice.

Zeman ve čtvrtek v televizi Barrandov uvedl, že šéf BIS Michal Koudelka a ředitel NÚKIB Dušan Navrátil ohrozili pozici a ekonomické zájmy ČR v Číně. Kvůli varování jejich úřadů před Huawei a ZTE je podle prezidenta v ohrožení investice automobilky Škoda Auto v Číně. Odveta Pekingu může negativně zasáhnout aktivity investiční skupiny PPF včetně společnosti Home Credit nebo chystané investice Huawei ve výši 8,5 miliardy korun do digitálních technologií v Česku, řekl Zeman. Takové informace podle prezidenta mají někteří členové vlády. PPF ani Škoda Auto nechtěly výroky prezidenta komentovat. Škoda Auto ale podle svého vyjádření plánuje další dlouhodobý rozvoj na čínském trhu a bude pokračovat v investicích v Číně - největším trhu značky. Někteří ministři při příchodu na dnešní jednání kabinetu uvedli, že čínskou reakci bylo možné očekávat.

Podle místopředsedy opoziční ODS Martina Kupky má NÚKIB pro vydání varování před technologií čínské firmy Huawei oprávněné důvody. "K hájení bezpečnosti českého státu rozhodně nepatří zpochybňování institucí, které se o bezpečnost starají, a prosazování parciálních komerčních zájmů, které některé firmy v Číně mohou mít," řekl ČTK předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Zeman se svým vyjádřením nepostavil za bezpečnost Česka a dal přednost konkrétním podnikatelům, uvedl poslanec Pirátů Jan Lipavský. Podle sinologů z portálu Sinopsis.cz bojuje Zeman proti bezpečnostním institucím vlastního státu v pořadu na televizi, kterou financuje čínská společnost. Zeman ve funkci prezidenta intenzivně podporuje rozvíjení vztahů s Čínou. Od nástupu do funkce tuto zemi navštívil čtyřikrát a v březnu 2016 uvítal na Pražském hradě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.