Zprávy | Z archivu rubriky


Policisté prověřují informace o údajném únosu Andreje Babiše mladšího na Krym. Pokouší se o navázání přímého kontaktu s ním poté, co napsal e-mail serveru Seznam Zprávy, kde žádal o kontakt s vyšetřovateli svého údajného únosu. Snaha policie je zatím bez odezvy, řekl na tiskové konferenci ředitel pražské policie Jan Ptáček. Policie případ znovu otevřela na základě reportáže novinářů Seznamu. V ní Babiš junior tvrdí, že ho na Krym unesl podnikatel a zaměstnanec Agrofertu Petr Protopopov.

Ptáček zdůraznil, že Babiš mladší je v případu dotace na farmu Čapí hnízdo a v případu jeho údajného únosu v různém procesním postavení. "V kauze Čapí hnízdo je v pozici obviněného, kdežto v druhém zmiňovaném případě je oznamovatel a mohl by být i osobou poškozenou," uvedl. Vyšetřovatelé obou případů podle něj spolu komunikují. Čapím hnízdem se zabývají nadále vyšetřovatelé krajského ředitelství pražské policie. "K posouzení psychického stavu obviněného byl před několika měsíci přibrán soudní znalec, jehož posudek je důležitý pro další průběh trestního řízení," konstatoval Ptáček. Premiér tvrdí, že jeho syn trpí schizofrenií.

Andreji Babišovi mladšímu hrozí za pobyt na Krymu zákaz vjezdu na Ukrajinu a pokuta za nezákonné překročení hranic. V rozhovoru pro ukrajinskou službu Rádia Svoboda to oznámil Oleh Sloboďan z kanceláře šéfa ukrajinské pohraniční služby. Ukrajina, která stejně jako Česká republika a velké množství dalších zemí ruskou anexi Krymu neuznává, považuje okupovaný poloostrov za své svrchované území. Vstup na Krym a odjezd z něj bez zvláštního povolení ukrajinské Státní migrační služby a přes ukrajinská kontrolní stanoviště považuje za nezákonný.

Dění kolem syna premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho údajného únosu na Krym už třetí den vyvolává napětí na domácí politické scéně. Osud Babiše jako premiéra i jeho vlády s ČSSD zůstává nejasný. Senát včetně zástupců sociální demokracie vyzval premiéra k rezignaci do vyšetření kauzy Čapí hnízdo, kvůli které Babiš podle svého syna chtěl, aby zmizel z Česka. Babišův syn vzkázal, že je připraven kvůli pobytu na Krymu mluvit s českou policií. Předseda vlády zopakoval, že případ považuje za připravenou kampaň proti sobě, v níž novináři zneužívají jeho psychicky nemocného syna. Jednoznačně ho podpořil poslanecký klub ANO a stejně se zachová příští pátek při hlasování o nedůvěře vlády. Ruská diplomacie mluví o provokaci.

Z e-mailové adresy Babišova syna žijícího ve Švýcarsku novinářům ze serveru Seznam Zprávy, kteří s ním natočili reportáž, dorazil další dopis. V něm Babiš mladší podle reportérů uvedl, že chce být v telefonickém kontaktu s českými vyšetřovateli svého údajného únosu. Tvrzení jeho otce, že je kvůli schizofrenii ve Švýcarsku pod neustálým dozorem, označil za lživé. Předseda vlády se v krátkém vyjádření pro média k této záležitosti nevyjádřil, uvedl jen, že reportéři ze Seznam Zprávy zneužívají i korespondenci s jeho synem. Novináři podobně jako v předchozích dnech nedostali prostor pro doplňující dotazy. Babiš také prohlásil, že jeho syn Andrej nikdy nebyl českým občanem, má švýcarské občanství. V Rusku byl podle něj na výletě, dostal kvůli tomu vízum. Spolu s manželem jeho psychiatričky Petrem Protopopovem odtamtud podle Babiše "zaletěli" na Krym a byli několikrát i na Ukrajině. "Nevím, proč to někdo řeší," konstatoval předseda vlády. Kritizoval i lidi, kteří zpochybňují diagnózu jeho syna. Ve středu uvedl, že jeho syn trpí schizofrenií. Babiš mladší v e-mailu pro Seznam Zprávy nicméně hovořil o "pseudonemoci" a odmítl, že by musel kvůli ní být pod "neustálým dozorem", jak tvrdil premiér.

Ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi (ČSSD) vadí, že byl Babišův syn s vědomím otce na ukrajinském Krymu okupovaném Ruskem. Česká republika anexi poloostrova odmítá. Petříček to chce s premiérem probrat. Ministerstvo zahraničí cesty na Krym nedoporučuje, vstup z ruské strany je zakázán. Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček ale upozornil na to, že Česko to nemůže řešit, když Babiš mladší není českým občanem. Hamáček se odpoledne sešel s prezidentem Milošem Zemanem, zatím ani jedna strana schůzku nekomentovala. Senát označil za nepřijatelné, aby Babiš s ohledem na nová podezření zůstal ve vládě do vyšetření kauzy Čapí hnízdo. Usnesení podpořila i většina senátorů vládní ČSSD, zástupci ANO se hlasování zdrželi, nebo byli proti.

Klíčové pro osud vlády je ale postoj Sněmovny. Opozice již má 92 podpisů poslanců pro svolání mimořádné schůze k hlasování o nedůvěře vládě. Podle poslankyně ČSSD Kateřiny Valachové se sociální demokracie o setrvání v kabinetu rozhodne do této schůze, tedy do druhé poloviny příštího týdne. Zástupci krajských organizací ČSSD s podporou pro případný odchod z vlády váhají. Někteří varují před uvolněním místa pro SPD Tomia Okamury.