Zprávy | Z archivu rubriky


Za minulý týden v Praze přibylo 16 nových případů spalniček, od začátku roku jich je už 51 nových případů. Loni onemocnělo 103 lidí za celý rok. V tiskové zprávě o tom informovala Hygienická stanice Hlavního města Prahy. Nemoc je velmi nakažlivá a přenáší se vzduchem, nakažení jsou proto povinně dva týdny v karanténě v nemocnici. Ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (FNKV) kvůli epidemii mimořádně musí být očkováni zdravotníci. "S posledním nemocným zdravotnickým pracovníkem bylo v kontaktu přes 100 zaměstnanců. Nařízení mimořádného očkování je tak zde zcela na místě. Očkování musí být provedeno ve lhůtě do 15. března," uvedla Zdeňka Jágrová, pověřená zastupováním ředitele hygienické stanice a zároveň ředitelka protiepidemického odboru. V polovině ledna byla kvůli výskytu spalniček u personálu uzavřena také restaurace v Poslanecké sněmovně, nyní už opět funguje.

Účinnou prevencí před nakažením je očkování. V Česku se povinně očkují děti od roku 1969, nejprve se ale podávala pouze jedna očkovací dávka, která dnes podle hygieniků už ochranu nezaručuje. Po prodělání spalniček v dětství, kdy má nemoc mírnější průběh, vzniká dlouhodobá imunita. Účinnost očkování ale může v čase zeslábnout. Podle hygieniků u lidí ve věku 30 až 50 let nelze rozsah ochrany odhadnout, protože byli jako děti očkovaní jen jednou dávkou vakcíny. Cirkulaci nemoci podle hygieniků umožnil pokles podílu očkovaných lidí v populaci pod 95 procent. Někteří rodiče odmítají své děti nechat očkovat nebo vakcínu odsouvají do staršího věku, což podle odborníků situaci zhoršuje.

Na rizika, která vedou k rozpadu tradičních svazků, chce upozornit letošní Národní týden manželství. Třináctý ročník kampaně, která se koná ode dneška do 17. února, má motto "Zabijáci manželství a jak se jim bránit". "Dobré, fungující manželství je ohroženým druhem. Žijeme v agresivní době, dovolili jsme si agresivní název," zdůvodnil koordinátor Národního týdne manželství Petr Adame. Týdenní program nabízí 152 akcí v 60 místech republiky. Kampaň se pořádá ve 27 zemích. Podle pořadatelů mezi zabijáky manželství patří třeba stereotyp a nuda. Lidé si také zvykli rozbité věci neopravovat, vyhodit je a pořídit si nové. Stejně mnozí postupují i v soužití. Negativní dopad mají i očekávání. V Česku se rozpadá téměř polovina manželství. V posledních letech ale rozvodů ubylo a naopak roste zájem o svatby. Těch přibývá od roku 2013. Tehdy bylo sňatků vůbec nejméně od doby první světové války.

Podle moderátora Jana Rosáka, který je se svou ženou 42 let, je v soužití podstatný humor. "Nemůžeme dávat rozumy. U nás to byla klika, že to tak sedlo. Znali jsme se necelé tři měsíce a vzali jsme se, vzít jsme se ale nemuseli. Vydrželi jsme spolu díky humoru. Podstatný je stejný smysl pro humor - i stejný pohled na politiku, což je také důležité," řekl Rosák. Zmínil rovněž "umění kompromisu" i ve chvílích, kdy má člověk pocit, že je pravda na jeho straně.