Zprávy | Z archivu rubriky


Známky s podobiznami cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda, které ve čtvrtek u příležitosti stých Zikmundových narozenin vydala Česká pošta, jsou nejvyšší v historii české známkové tvorby. Novinářům to ve Zlíně řekl vedoucí oddělení známkové tvorby České pošty Břetislav Janík. Známky jsou široké 30 a vysoké 88 milimetrů. Celý aršík se dvěma známkami je největší v historii, má rozměry 203 krát 153 milimetrů. Aršík je výjimečný tím, že poprvé byla použita technologie ocelotisku z plochy na německém stroji Heim. Známka je tak téměř vysoká jako je výška klasické poštovní obálky. Aršík s nominální hodnotou 90 korun obsahuje známky s postavami cestovatelů. Na pozadí je schematicky naznačena trasa výprav Hanzelky a Zikmunda v podobě české trikolory a ilustrace z exotických míst. Autory výtvarného námětu jsou grafička Eva Hašková a ilustrátor Jan Maget, rytinu vytvořil Václav Fajt. Aršík vyšel nákladem 45.000 kusů, podle Janíka se dá očekávat, že bude brzy vyprodán. Výjimečné je, že je na známce žijící člověk. Na známkách se většinou objevují jen osobnosti, které už zemřely. Pravidlo se nevztahuje na prezidenty. V Česku byly v minulosti tři další výjimky. Na známce se ještě za svého života objevil kosmonaut Vladimír Remek, gymnastka Věra Čáslavská a po překvapivém triumfu hokejového týmu na olympiádě v Naganu i brankář Dominik Hašek.

Předseda komunistů Vojtěch Filip chce příští týden na schůzce s premiérem Andrejem Babišem (ANO) probrat postoj vlády k technologiím Huawei, nespokojenost komunistů s některými kroky ministerstva zahraničí či opravami dálnice D1. Širší vedení KSČM mu také uložilo, aby vyjednal termín společného zasedání vedení komunistů a hnutí ANO, na kterém by strany mimo jiné probraly plány pro legislativní práci na příští půlrok. Filip to řekl novinářům po jednání stranického grémia.

Spekuluje se o tom, že si komunisté přejí odchod ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) a ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO). Obecně Filip uvedl, že hnutí ANO dohodu o toleranci kabinetu komunisty v základních sedmi bodech plní. Ministerstvu dopravy komunisté vyčítají snahy o privatizaci části Českých drah či problémy s opravou dálnic. Petříček podle nich pochybil ve vztahu k Venezuele či kroky na Ukrajině. Uznání prozatimního prezidenta Venezuely českou vládou Filip přirovnal k tomu, že by se za premiéra prohlásil on sám. Petříček se vůči kritice z KSČM ohradil. I když podpořila vládu, nemůže mluvit do zahraniční politiky či politického a bezpečnostního ukotvení, řekl ministr.

Komunisté budou požadovat, aby plánovaný schodek státního rozpočtu na rok 2020 nepřekročil 30 miliard korun. Pokud nebude požadavek splněn, hrozí, že komunisté nepodpoří návrh zákona o státním rozpočtu, doplnil Filip. Ministerstvo financí počítá se 40 miliardami, ministryně Alena Schillerová (za ANO) částku na začátku února označila za nepřekročitelné číslo.