Zprávy | Z archivu rubriky


V Česku začala ve čtvrtek platit mimořádná veterinární opatření pro dovoz polského hovězího masa. Nařídilo je ministerstvo zemědělství poté, co veterináři zjistili v 700 kilogramech masa z Polska přítomnost bakterie salmonely. Příjemci polského baleného i nebaleného hovězího masa ho musí nechat vyšetřit v akreditované laboratoři na bakterie salmonely. Žádnou zásilku nesmějí uvést na trh dříve, než dostanou vyhovující výsledky. Za porušení jim bude hrozit dvoumilionová pokuta. Pokud budou výsledky nevyhovující, musí okamžitě informovat veterináře.

Maso se salmonelou se v Česku distribuovalo do pěti míst. Ze zhruba 700 kilogramů se ho zpracovalo do tepelně upravených pokrmů nebo potravin nebo se dále dohledává přibližně 133 kilogramů. Z toho více než polovina se ho snědla na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži. Zpracovalo se ho zhruba 110 kilogramů. Zatím není nalezených 15,5 kilogramu masa z distribučního centra Makra v Kozomíně, podle mluvčí řetězce Romany Nýdrle se na talíře nedostalo. Přes 40 kilogramů putovalo na Slovensko. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytla Státní veterinární správa. Maso podle veterinářů prošlo tepelnou úpravou, lidem by tak nemoc neměla hrozit.

Polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowský ke kritice polského masa v České republice řekl, že každá záminka je dobrá k obvinění Varšavy, že má špatné potraviny. Jde podle něj o konkurenční boj. Polská strana považuje kontroly za vydírání a chce je Česku oplatit kontrolami piva.