Zprávy | Z archivu rubriky


Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek přivítal v Bílém domě českého premiéra Andreje Babiše. Nejdříve Trump s manželkou Melanií uvítali Babiše s jeho ženou Monikou u jižního sloupoví Bílého domu, společně se pak přesunuli k jednání do Oválné pracovny, kde se od počátku minulého století odehrávají všechna důležitá jednání amerických prezidentů. Trump na úvod jednání pochválil Česko jako inovativní zemi, které se hospodářsky daří a která je schopna dobře bojovat proti kybernetickým hrozbám. Babiš připomněl podíl USA na vzniku Československa v roce 1918. Uvedl také, že rozumí Trumpovu plánu učinit Ameriku znovu skvělou a řekl, že má podobný plán. Jednání, k němuž se později připojily delegace, trvalo zhruba osmdesát minut. Podle českého premiéra byly tématy závazky ČR vůči Severoatlantické alianci, kde jsou obě země spojenci, kybernetická bezpečnost, energetika včetně plynovodů. Babiš Trumpa upozornil, že USA by neměly zavádět cla na dovoz evropských automobilů, čímž Bílý dům hrozí. Prezident Trump si prý stěžoval, že z jednání s EU "nemá dobrý pocit". "Jednání s Trumpem bylo konkrétní, prezident USA má skvělé vzpomínky na Česko," řekl Babiš novinářům. Dodal, že pozval Trumpovu dceru Ivanku na návštěvu Prahy. Zopakoval také pozvání Miloše Zemana adresované Trumpovi. Výslovný souhlas ale podle Babiše nezazněl.

Babiš je od roku 2011 prvním českým premiérem, kterého americký prezident přijal ve svém washingtonském sídle.

Ministerstvo životního prostředí nebude zavádět český národní seznam nepůvodních invazních druhů, na kterém by byly druhy zvířat či rostlin nad schválený seznam na evropské úrovni. ČTK to sdělil náměstek ministra životního prostředí Vladimír Dolejský. Na čtvrteční tiskové konferenci platformy Hospodáři v krajině se proti myšlence zavést tento seznam ohradili zástupci myslivců, rybářů nebo včelařů. Platforma podle nich sdružuje 750.000 zástupců svazů, mnozí členové se však překrývají, jsou například myslivci a rybáři nebo včelaři zároveň. "S prostorem pro budoucí možné vytvoření národního seznamu v aktuálním návrhu změny zákona o ochraně přírody a krajiny nepočítáme. Tuto možnost, kterou členským státům dává evropské nařízení, jsme nabídli hospodářům v krajině jako speciální nástroj pro potírání invazních druhů, které jim způsobují škody, ale nejsou na seznamu unijním, a také jako záruku pro možné budoucí poskytování dotací, protože, jak předpokládáme, boj proti invazním druhům bude v budoucnu dotován na základě evropského a případně národního seznamu," sdělil Dolejský. Podobné seznamy jsou nyní podle něj zaváděny na Slovensku nebo v Polsku.

Novelu zákona, kterou už stát připravuje několik let, by mělo ministerstvo podle předsedy Českomoravské myslivecké jednoty Jiřího Janoty předložit v brzké době do meziresortního připomínkového řízení.