Zprávy | Z archivu rubriky


Členství v Evropské unii nemá pro Českou republiku alternativu, přineslo mír, prosperitu a miliardy do rozvoje české ekonomiky. Unii je přesto potřeba změnit. Novinářům to řekl premiér Andrej Babiš. Ten se ve Varšavě zúčastnil zhruba čtyřhodinového jednání se svými protějšky z dalších 12 zemí, které do unie vstoupily v posledních 15 letech. "Evropa se musí zásadně změnit. Potřebujeme skutečně silnou Evropu, ale Evropu silných členských států. Musíme zásadně změnit situaci, kdy máme silnou a zpolitizovanou Evropskou komisi. Potřebujeme, aby skutečně hlavním motorem byla Evropská rada, tedy setkání prezidentů a premiérů."

Babiš považuje za skandál, že navzdory zásadám jednotného unijního trhu se vyskytuje dvojí kvalita potravin, tedy různý obsah ve stejném obalu. "Nejsme ani občané druhé kategorie, ani členská země druhé kategorie. Naopak my, Česká republika, jsme jedni z nejlepších, jednička v nejmenší nezaměstnanosti. Jsme nejstabilnější ekonomika, a proto máme nárok se k těmto věcem vyjadřovat a máme nárok na to, aby EU fungovala stejně pro všechny členské státy a hlavně pro všechny občany," zdůraznil. Babiš se na dotaz ČTK ohradil proti vyjádření místopředsedy Evropské komise Jyrkiho Katainena, že Evropská unie není stroj na peníze ani dojná kráva a že by Polsko mělo výrazněji přispět k budoucnosti Evropy. "Nechápu, jak si to může komisař dovolit. Je to naprosto nevhodné. Ta komise žije z našich daní. Jsou to de facto naši zaměstnanci. Není možné, aby komisař vystoupil a peskoval polského premiéra," komentoval vystoupení místopředsedy EK Babiš.

V Česku se konají oslavy 1. máje. Sváteční den využila už tradičně řada politických stran k prvomájovým shromážděním. Letos se s nimi pojí i aktuální kampaně před volbami do evropského parlamentu. V Praze se sešli příznivci komunistů, sociální demokracie nebo ODS. Její příznivci se tradičně schází na Petříně nedaleko rozhledny. Na nádvoří pražského Lidového domu slaví sociální demokraté. Netradičně na náměstí Jiřího z Poděbrad se v Praze sešli příznivci komunistů. Nechyběl ani někdejší generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš, který v srpnu oslaví 97. narozeniny. Na řečníky pískali a křičeli protikomunističtí demonstranti. Po shromáždění KSČM se strhla slovní potyčka. Jeden člověk poté použil vůči jinému muži pepřový sprej, policisté útočníka vzápětí zadrželi.

Policie rychle utlumila potyčku mezi pravicovými radikály a jejich odpůrci v Brně. Zajistila dva účastníky potyčky. Na místě jsou desítky těžkooděnců i vrtulník. Radikálů jsou desítky, odpůrců stovky.

Sportovci, hudebníci, mažoretky, ale i řidiči s historickými vozidly a motocykly, se zapojili do prvomájového průvodu ve Zlíně. Jeho organizátoři se hlásí k baťovské tradici, lidé proto nesli transparenty s dobovými hesly. Baťovské oslavy práce začínaly jako přátelská setkání spolupracovníků v zahradě vily Tomáše Bati. V době, kdy měla firma Baťa tisíce zaměstnanců, se přelily do ulic města. Dnes šli v průvodu i zástupci města, studenti Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, tanečníci, dechové hudby, folklorní soubory, kynologové se psy nebo skauti.