Zprávy | Z archivu rubriky


Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) odpověděl na dopis desítek ředitelů světových muzeí a galerií, kteří se postavili za bývalého ředitele Národní galerie Praha (NGP) Jiřího Fajta. Staněk ho v polovině dubna odvolal. V odpovědi adresované ředitelce Státních uměleckých sbírek Drážďany Marion Ackermannové uvedl, že Fajt si protiprávně a svévolně přisvojil finanční zdroje na úkor svých zaměstnanců, stejně jako část jejich duševního vlastnictví. Staňkův dopis ministerstvo kultury zaslalo ČTK. Podle ministra také bývalý ředitel uzavíral pro NGP nevýhodné smlouvy a kontroly zjistily předražené veřejné zakázky, nerespektování rozpočtových pravidel a vstupování do smluvních vztahů bez dostatečného finančního krytí. "Řadu vážných pochybení, které odhalila veřejnosprávní kontrola, potvrzuje i stanovisko zaměstnanců NGP, jejichž odborová organizace vyjádřila ve svém prohlášení s odvoláním pana Fajta jednomyslný souhlas," uvedl Staněk. Fajt od počátku důvody svého odvolání odmítá a považuje svůj konec v čele NGP za politickou zakázku.

Staněk dopis adresoval Ackermannové, protože drážďanská galerie na svém webu podpůrný dopis Fajtovi uveřejnila. Prvních 12 ředitelů významných institucí se pod něj podepsalo už v den Fajtova dovolání, později se přidaly tři desítky dalších. Mezi podepsanými jsou šéf Metropolitního muzea v New Yorku Max Hollein, ředitel Centre Pompidou Bernard Blistène, ředitel Muzea moderního umění v New Yorku Glenn D. Lowry, Tristram Hunt z londýnského Victoria and Albert Museum, Miguel Falomir Faus za madridské muzeum Prado nebo šéfka skupiny britských muzeí Tate Galery Maria Balshawová.

Nejlepším městem pro podnikání za loňský rok je Prostějov. Na druhém místě se umístil Humpolec a třetí místo patří Brnu. Vyplývá to z výsledků výzkumu Město pro byznys 2018, který zpracovala agentura Datank. V pořadí 11. ročníku soutěže se zúčastnilo všech 205 obcí s rozšířenou působností v ČR a 22 městských částí Prahy. Loni zvítězila Ostrava před Humpolcem a Brnem. Prostějov vykazuje podle výzkumu dobré výsledky v rozvoji podnikatelského prostředí. Město má vysoký podíl právnických osob i vysoký podíl malých a středních firem. Zároveň má nízkou nezaměstnanost a je atraktivní i díky dobré dopravní dostupnosti. V přístupu veřejné správy se vyznačuje dobrou komunikací s podnikateli, kvalitními webovými stránkami a kvalitní elektronickou komunikací. Humpolec má podle výzkumu vysoký podíl podnikatelů i vysoký přírůstek obyvatel. Zároveň má výhodnou pozici a dlouhodobě nízkou nezaměstnanost. Ohledně veřejné správy má Humpolec vysoké kapitálové výdaje. Podnikatelské prostředí Brna bodovalo díky vysokému podílu právnických osob a vysokému počtu studentů a učňů v odborném vzdělávání. Další silnou stránkou Brna podle výzkumu je vysoký podíl malých a středních firem. V přístupu veřejné správy Brno uspělo především díky kvalitní komunikaci s podnikateli.

Obce se ve výzkumu hodnotí na základě 23 kritérií rozdělených do dvou oblastí, a to na podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Druhou oblast, která se na celkovém hodnocení podílí 50 procenty, mohou ovlivnit svým chováním radnice